Základy SEO optimalizace – TOP 10 SEO Optimalizací pro začátečníky
V tomto článku si ukážeme základy SEO optimalizace stránek. Nejsou to však jediné pravidla a postupy. Je jich mnohem více, ale tento výřez 10ti základních SEO taktik by vám měl pomoci do začátku.
Pro někoho, kdo právě začal s vlastním blogem nebo webovámi stránkami je jejich optimalizace něco jako dokončit bludiště se zavázanýma očima. SEO (Search Engine Optimization) znamená optimalizaci vašich stránek pro vyhledávače. SEO je soubor technik, které, pokud jsou správně implementovány, by vám měly pomoci k lepšímu hodnocení ve vyhledávačích (Google, Bing…) a tudíž i k lepší pozici ve vyhledávání. Čím je lepší vaše pozice ve vyhledávači, tím více lidí přijde na vaše stránky.
On-page SEO jsou základní strategie, které musíte implementovat na každé stránce vašeho blogu pro získání lepší pozice ve vyhledávačích. Zahrnuje průzkum klíčových slov, formátování stránky, interní a externí linky atd.
Klíčové slovo
Ještě než se vrhneme na 10 základních pravidel SEO optimalizace, rád bych v rychlosti vysvětlil, co zde myslím pod názvem „klíčové slovo“. V minulosti se používaly klíčové slova v meta tagu=keywords. Tohle nyní nemá žádnou váhu a vyhledávače tento meta tag úspěšně ignorují. Neplýtvejte tedy energií na to že u každáho svého článku budete vypisovat desítky klíčových slov, je to k ničemu.
Pro potřeby tohoto článku používám pojem „klíčové slovo“ jako překlad k anglickému target keyword. Jedná se o jedno hlavní slovo nebo řetězec slov, na které chceme cílit náš článek. To znamená že pokud píšu článek na téma kde koupit nejlepší pizzu v Brně a okolí tak po nějakém průzkumu zvolím klíčové slovo třeba „nejlepší pizza v brně“. Jedná se tedy o slovo nebo řetězec slov na který se v článku zaměříme a optimalizujeme článek tak, aby jsme měli co největší šanci být mezi prvními výsledky, pokud někdo do Googlu zadá „nejlepší pizza v brně“.
Klíčové slovo musí být jedno hlavní a může být i několik vedlejších. Zde se ale budeme soustředit pouze na hlavní. Určení klíčového slova by měl předcházet minimálně krátký průzkum. Například použijte službu Google Adwords a jejich Keyword planner pro vyhledání vhodného klíčového slova. Zde napříklat zjistíte jak často je dané klíčové slovo v Googlu vyhledáváno. Například slovo „nejlepší pizza v brně“ je vyhledána přibližně 100-1000x měsíčně. Další možností je například MOZ Keyword Explorer. Ten má ale nevýhodu že moc českých výsledků vám nedá, je dobrý pro anglické klíčové slova.
Základy SEO optimalizace – TOP 10 SEO Optimalizací pro začátečníky:
1. Použijte uživatelsky přívětivou URL
V jednom z posledních Google updatů bylo zmíněno, že prvním třem až pěti slovům v URL bude přiřazena určitá důležitost pro rankování stránky. Měli byste použít URL stránky co nejkratší a ideálně aby obsahovala i klíčové slovo. V příkladu na obrázku je klíčové slovo pro vyhledávače „lose belly fat“. URL je srozumitelná, zapamatovatelná a obsahuje klíčové slovo.
2. Klíčové slovo v názvu článku
Jeden z nejdůležitějších parametrů SEO optimalizace je mít klíčové slovo v názvu článku. Čím blíže začátku názvu, tím lépe. Ideálně začít název klíčovým slovem.
3. Použijte modifikátory
Přidání modifikátoru vám může pomoci rankovat se i u dlouhých klíčových slov. Například pokud mé klíčové slovo je „vaření zeleniny“, můžete použít „jak na vaření zeleniny“ nebo „vaření zeleniny snadno a rychle“ nebo „návod pro vaření zeleniny snadno a rychle“. Tímto můžete dosáhnout toho, že se nebudete rankovat pouze s klíčovým slovem „vaření zeleniny“ ale také s ostatními variantami tohoto klíčového slova. Tím můžete znásobit svou šanci na dobré pozice ve vyhledávání u více klíčových slov.
4. Používejte <H1> a <H2> nadpisy
H1 musí vždy být název článku. Pokud používáte CMS jako WordPress, jste v klidu, ten to dělá automaticky. Pokud ale používáte jiný systém, zkontrolujte jeho nastavení. Titulek vždy musí být H1. Pro podnadpisy požívejte H2 a dále strukturovaně (pod podnadpis H3, pod pod podnadpis H4…)
5. Přidejte obrázky nebo video
Základem je mít dobrý a obsáhlý text který vaši čtenáři ocení. Nicméně text samotný je nudný. Abyste zaujali čtenáře, přidejte obrázky, fotky, video, infografiku nebo diagramy a vytvořte více interaktivní články.
6. Klíčové slovo v prvním odstavci
Mnoho lidí začíná jejich články dlouhým a vyčerpávajícím úvodem a zapomínají na klíčové slova. Je ale velmi důležité, aby váš úvod obsahoval také klíčové slovo. Například Google přikládá velkou váhu klíčovým slovům, které jsou v prvním odstavci článku, ideálně v prvních 100 slovech. Ale pozor, vyhněte se taktikám jako tapetování klíčovými slovy! Klíčové slovo v prvním odstavci pomáhá Googlu porozumět obsahu vašeho článku.
7. Používejte externí a interní odkazy
Externí odkazy pomáhají Googlu porozumět o čem jsou vaše stránky a také na jaké zdroje se odkazujete. Také to vyhledávačům ukazuje, že váš článek je napsán na základě kvalitních a relevantních zdrojů. Použijte dva až čtyři externí odkazy na každých 1000 slov. Pokud je to možné, vždy se odkazujte na respektované zdroje.
Interní odkazy jsou velmi užitečné, pokud máte hodně navštěvovaný web. Kdykoliv publikujete nový článek, vždy nezapomeňte linkovat na další zajímavé články na vašem webu. Interní odkazy zvýrazní vaše články ve vyhledávačích a pomůžou udržet čtenáře déle na vašem webu (snížení bounce-rate).
7. Optimalizujte obrázky
Kdykoliv publikujete nový článek obsahující obrázky, ujistěte se že mají v názvu klíčové slovo. Doporučuje se také vyplnit alternativní text a title tag. Tuhle část SEO optimalizace autoři často přehlížejí. TIP: Pokud máte klíčové slovo v názvu článku (měli byste mít), tak pro název souboru, alt text a title tag použijte právě název článku.
9. Publikujte robustní obsah
Google dnes preferuje články, které jsou dlouhé a obsáhlé. Zkuste publikovat články alespoň 800 slov dlouhé. Ujistěte se že píšete relevantní, informativní a užitečný článek, který vaši čtenáři ocení. Obsáhlejší články vám pomůžou lépe se rankovat pro dané klíčové slova. Dají vám také příležitost pro použití dlouhých klíčových slov (long-tail keywords).
10. Používejte sociální sítě
Sociální sítě vám sice moc nepomůžou k lepšímu umístění ve vyhledávačích, můžou vám však zajistit, že si vás lidé všimnou. Čím více lidí uvidí odkaz na vaše stránky, tím větší je šance že někdo z nich na ten odkaz klikne a vaše stránky navštíví. Takže nezapomeňte implementovat do vašich stránek tlačítka pro sdílení na sociálních sítích.
Závěrem
Mějte na paměti že on-page SEO optimalizace se velmi často mění v závislosti na updatech Googlu. Pokud opravdu chcete být na vrcholu vyhledávání, musíte neustále optimalizovatž i své SEO podle nejnovějších pokynů. Dobré zdroje informací o nejnovějších trendech a technikách na poli SEO jsou například www.moz.com, Google support, SearchEngineLand
Napsáno ve spolupráci s Katrina Rice