Dům a Zahrada

Jak postavit udírnu ze dřeva

Letošní konec dubna se opravdu vydařil. Na víkend hlásili krásných 20°C a proto jsme přemýšleli co podnikneme. Nakonec jsme se se švagrem domluvili, že vezmeme děti na chatu a postavíme udírnu. Chvíli jsem brouzdal po internetu, prohlédl jsem všechny možné návody jak postavit udírnu na WikiDIY.org a na Pinterestu, ale žádná se mi nelíbila natolik, abych ji „okopíroval“. Nakonec jsme se tedy rozhodli improvizovat a postavit vlastní verzi udírny s využitím všech materiálů dostupných na chatě a s minimem nakoupených věcí. Konečnou částku a materiálový soupis na stavbu naší udírny najdete na konci tohoto článku.

 

Jak postavit udírnu svépomocí – domací udírna

Prosím podpořte nás, doebírejte náš kanál na YouTube.

Výkop

Na chatě nám zbylo několik kusů ztraceného bednění ze stavby opěrné zdi, tak jsme se rozhodli je využít na základy udírny. Nevypadají špatně a mají ideální rozměr 50x20x25cm. Postavené vedle sebe nám dají ideální základ pro udírnu 70x70cm.

Vybrali jsem místo v mírném svahu, vzal jsem rýč, krompáč, lopatu a kolečka a začal kopat díru pro udírnu a pro kouřovod.

Díru pro udírnu jsem vykopal cca 20cm do hloubky s rozměry cca 90x90cm.

Nyní přišla na řadu drážka pro kouřovod. Rozhodli jsme se jej vybudovat z pálených cihel, proto šířka drážky odpovídala délce cihly. Hloubka drážky se měnila v závislosti na terénu. Na straně udírny jsem jí zakopal ještě dalších 20cm pod úroveň díry pro udírnu. Na straně topeniště to už bylo cca 20cm. Tím jsme docílili mírného sklonu kouřovodu.

 

Kouřovod

Aby byla celá stavba co nejlevnější, zajel jsem do sběrného dvora a domluvil se s pracovníky, že si nasbírám nějaké cihly z kontejneru se stavební sutí. Nestálo mě to ani korunu a za 20 minut jsem už jel zpátky na chatu s plným kufrem starých pálených cihel.

Rozhodli jsme se kouřovod vybetonovat, abychom zamezili průniku kouře cihlami a hlínou a také aby nám časem kouřovod nikam neujel působením vody a tlaku hlíny. Namíchal jsem si tedy trochu malty a dno drážky pro kouřovod jsem vylil betonem. Zahladil jsem jej tak, aby vznikl mírný sklon pro přirozený průchod kouře. Úhel jsem neměřil, ale odhadem má spád cca 5-7cm na 1m délky. Celková délka kouřovodu je poté cca 2m.

Na čerstvý beton jsem vyskládal cihly po stranách a nechal beton cca hodinku odležet. Poté jsem vyskládal i strop kouřovodu cihlami a celý kouřovod obalil maltou. Pod udírnou jsem cihlu vynechal a nechal tam otvor pro průchod kouře.

 

Základy udírny

Výkop udírny jsem vylil betonem a zarovnal s horním okrajem cihlového kouřovodu. Na zavadnutý beton jsem vyskládal spodní řadu ztraceného bednění a pomocí vodováhy a gumového kladívka celý základ srovnal aby byl souměrný a perfektně ve váze. Tento krok je velmi důležitý, nikdo nechce mít udírnu nakřivo J.

Jakmile beton pod první řadou ztraceného bednění ztvrdnul, vyskládal jsem druhou řadu ztraceného bednění. Bednění není nijak hermeticky těsné a obávali jsme se velkého průniku kouře skrz spáry a dutiny, proto jsme se rozhodli vysypat dutiny bednění a spáry mezi ním jemným potěrovým štěrkem, který nám ležel na chatě ladem. Tady jsme se dopustili první chyby. Potěrový štěrk sice krásně ztracené bednění utěsnil, ale po několika měsících jsme si všimli že nám ztracené bednění lehce uhnulo asi o 1cm. Doporučuji tedy místo pouhého vysypání tyto dutiny vylít betonem.

 

Bouda

Když jsme měli hotové základy, pustili jsme se do stavby samotné boudy udírny. Neměli jsme žádný plán, schéma, nákres, takže jsme improvizovali, otevřeli jedno chlazené, sedli na terasu, vzali tužku a papír a začali kreslit.

Šířka a hloubka byly jasné. Základ byl 70x70cm. Výšku boudy jsme si určili na 120cm. Myslím tedy 120cm bez šikmin, pouze kvádr o rozměrech 70x70x120.

Pro kostru jsme použili konstrukční smrkové hranoly 4x6cm které se nám opět válely za chatou.

Celá stavba probíhala podle přiloženého nákresu.

 

Smontovali jsme přední čelo boudy včetně konstrukce pro dvířka. Poté jsme vyrobili záda boudy a následně obě části spojili hranolama 4x6x58cm. Na obou bocích boudy jsme navíc přidali 4 hranoly, které budou sloužit jako police pro udící tyče.

Jakmile byla základní konstrukce hotová, vyrobili jsme opěrné hranoly pro střechu, které jsme na jedné straně seřízli na 45°. Tyto opěrné hranoly jsme připevnili na horní rohy udírny.

Následovala konstrukce střechy. Tuto jsme zvolili jednoduchou sedlovou s prodlouženou stříškou na jednom boku udírny. Tato stříška bude sloužit pro uskladnění dřeva. Také chci ještě do horní části střechy umístit malou polici pro odkládání udících tyčí. Tato police na fotkách ještě není, ještě jsem ji nedodělal, ale v přiloženém nákresu je zobrazena. Na vrchu stříšky jsme jednoduše vyvedli 4 hranoly pro komín.

Celou boudu jsme připevnili k základu pomocí dvou pantů na jedné straně a petlicí na druhé straně. Tuto vychytávku jsme zvolili namísto pevného ukotvení pro případ požáru boudy. Může se totiž stát, že z ohniště vlétne to udírny žhavá jiskra a zapálí mastnotu v udírně. V případě požáru tedy můžeme jednoduše udírnu odklopit na stranu a případný požár uhasit a zachránit tím maso. Jasně, pravděpodobnost že udírna začne hořet není vysoká, ale občas se to stává, hlavně když se to při uzení přežene se slivovicí 😊.

 

Opláštění udírny

Na rovinu, tvrdé dřevo je docela drahé a my jsme chtěli postavit udírnu co nejlevněji. Tak jsem gůglil a vygůglil, že na udírnu stačí i smrkové palubky. Pokud se v ní bude pravidelně udit, dřevo získá uzením impregnaci a vydrží docela dlouho. Na některých fórech lidé psali že i po 10ti letech jsou smrkové palubky na udírně stále v dobrém stavu. Takže jsme zajeli do hobbymarketu a nakoupili 7m2 smrkových palubek. K tomu spoustu vrutů na upevnění.

Celou konstrukci včetně střechy a komínu jsme opláštili těmito palubkami. Pokud můžete, kupte raději palubky bez drážek na ploché straně prkna. Pokud ale máte palubky s drážkami, dejte si pozor abyste je nenamontovali drážkami k boudě. Těmito drážkami by vám unikal kouř z boudy a to nechcete.

 

Dvířka udírny

Jednoduchou konstrukci dvířek jsme upevnili na boudu dvěmi dveřními panty. Stály cca 30kč/ks. Opláštění jsme provedli tak, aby palubky na dvířkách přesahovaly až na hranoly podpěrné konstrukce pro dvířka. Tím jsme minimalizovali díry mezi dveřmi a boudou.

 

Topeniště pro udírnu

Chtěli jsme, ať i topeniště vypadá trošku k světu, proto jsme zvolili betonové s kamenným obložením. Připravili jsme si kus plechu, který jsme ohnuli do půlkruhu a umístili na konec kouřovodu na připravený vybetonovaný plácek. Nad plech jsme ještě umístili kari síť aby byla betonová konstrukce dostatečně pevná. Poté jsme konstrukci obalili betonem o síle cca 10cm. Na maltu jsme poté vyskládali různé okrasné kameny a obalili je opět betonem. Nechali jsme beton zavadnout a poté štětcem a vodou okrasné kameny omyli od malty. Kameny je dobré ještě druhý den po zalití očistit kartáčem a vodou od zbytků betonu. Výška výsledného topeniště byla v nejvyšším bodě 30cm. To je dostatečné pro udržování malého ohně.

 

Teploměr

Teploměr je při uzení nutnost. Sedl jsem k počítači a objednal teploměr s 20cm dlouhým termočlánkem (trnem). Teploměr stál cca 250kč. Teploměr na uzení jsme umístili 10cm nad dvířka doprostřed boudy.

 

Udící tyče

Udící tyče by měly být ideálně z tvrdého dřeva. Dají se koupit tyče v hobbymarketu a nařezat na požadovanou délku. Nám se ale nechtělo utrácet a proto jsme tyče vyrobili z výhonků lískového ořechu. Tyto výhonky mají výborné vlastnosti. Jsou dostatečně pevné, jsou krásně rovné a po zauzení by měly vydržet spoustu let. Nařezali jsme teda tyče z ořešáku 69cm dlouhé s průměrem cca 3cm a nožem je ostrouhali od kůry.

 

Háky

Pro uzení větších kusů masa (bůček, žebra…) je potřeba mít háky na pověšení. Tyto háky na uzení by měly být nerezové. Ano, je možné maso věšet i na provázky, ale je tady veliké riziko že vám maso z provázku spadne. Háky jsme nakonec koupili v železářství, stály cca 20kč/ks. Je možné si je ale vyrobit z nerezových tyčí. My jsme tyče rychle nesehnali a už jsme chtěli udit, proto jsme háky koupili hotové.

 

Zkušební provoz

Nechali jsme topeniště cca 3 týdny vyzrát a poté bylo potřeba udírnu zakouřit a vyzkoušet. Zatopili jsme a s napětím čekali, jestli bude udírna správně táhnout a jak udrží teplotu. Vytopit udírnu na 100°C nám trvalo cca 30 minut. Chvíli jsme tam měli i 120°C, ale snížením intenzity ohně jsme se vrátili na krásných 80°C a tuto teplotu bez problémů udržovali několik hodin.

Pro regulaci teploty a tahu udírny jsme dočasně použili prkýnko na komíně. Posouváním jsme regulovali tah udírny a po chvíli zkoušení našli optimální pozici pro udržení ideální teploty.

 

Nedodělky

Klapka komínu – ano, toto jsem ještě nedodělali a na videu to neuvidíte. Musíme ale vyrobit jednoduchou klapku na komín pro jednoduchou regulaci tahu. Máme dvě možnosti. Buď umístíme klapku přímo do komínu a na komíně vyrobíme jednoduchou stříšku, nebo vyrobíme plochou stříšku na komín a upevníme ji tam na pant a nějakým řetízkem budeme regulovat zdvih stříšky. Jakmile regulaci se stříškou doděláme, provedeme aktualizaci tohoto článku i s fotkami.

Rošt – Na spodu udírny by měl být rošt. Občas se stane že nějaká klobása upadne a nikdo nechce aby se mu klobásy povalovaly v kouřovodu. Pro první uzení jsme do udírny umístili kari síť s menšími oky, ale do budoucna tam vyrobíme rošt se záchytnou vanou. Záchytná vana bude pouze uprostřed a mezi záchytnou vanou a stěnami udírny necháme cca 10cm volného prostoru pro prostup kouře. Jakmile doděláme, aktualizujeme tento návod.

Střecha – Střechu chceme opláštit plechovou krytinou. Podle řemeslníka který nám to bude dělat by nás to mohlo vyjít na cca 700kč

 

Výsledek

Když jsme měli zkušební provoz úspěšně za sebou, naložili jsme si maso a šlo se udit. Po chvilce zkoušení jsme si našli sílu ohně a nastavení klapky pro udržení teploty 80°C a po osmi hodinách bylo hotovo. Žebra byly výborné, jen bůček tam příště necháme o jednu až dvě hodiny déle. Po osmi hodinách byl dobrý, ale trošku mu ještě chybělo k dokonalosti 😊

 

Cena udírny

Celá udírna v aktuálním stavu i s příslušenstvím nás vyšla přibližně na 3 500kč. Využili jsme spoustu materiálu který se nám povaloval kolem chaty a největší investice byly nakonec palubky, teploměr a háky. Pokud byste všechny materiály nakupovali, odhaduji že cena takové udírny by se vyšplhala někde k pěti tisícům. Zároveň ale pokud je někdo šikovný a nebál se třeba navštívit sběrný dvůr a využít materiály „z druhé ruky“, dokázal by udírnu postavit mnohem levněji než my.

 

Závěrem

Nejsme profíci, jen kutilové a veškeré postupy a inspiraci jsme čerpali z internetu. V tomto návodě neříkáme jak to musí být a určitě jsme se dopustili spousty konstrukčních a technologických chyb. Berte proto tento článek pouze jako inspiraci a ne jako bernou minci. Naše udírna funguje skvěle a maso z ní je výborné. Pokud se vám článek nebo video líbily, prosíme o sdílení na sociálních sítích a nezapomeňte odebírat náš kanál na youtube, kde budeme zveřejňovat naše další výtvory. Pokud máte jiný návod jak postavit udírnu, dejte nám vědět.

 

Author: Tony

Blogger, průměrný hokejista, špatný kytarista, vášnivý jedlík, milující otec dvou dětí, GEEK, někdy trošku NERD, nadšenec do DIY

Summary
Title
Jak postavit udírnu svépomocí - domací udírna
Description

Letošní konec dubna se opravdu vydařil. Na víkend hlásili krásných 20°C a proto jsme přemýšleli co podnikneme. Nakonec jsme se se švagrem domluvili, že vezmeme děti na chatu a postavíme udírnu. Chvíli jsem brouzdal po internetu, prohlédl jsem všechny možné návody jak postavit udírnu na WikiDIY.org a na Pinterestu, ale žádná se mi nelíbila natolik, abych ji „okopíroval“. Nakonec jsme se tedy rozhodli improvizovat a postavit vlastní verzi udírny s využitím všech materiálů dostupných na chatě a s minimem nakoupených věcí. Konečnou částku a materiálový soupis na stavbu naší udírny najdete na konci tohoto článku.

Tony

Blogger, průměrný hokejista, špatný kytarista, vášnivý jedlík, milující otec dvou dětí, GEEK, někdy trošku NERD, nadšenec do DIY

Share
Published by
Tony

Recent Posts

Výroba purenitového boxu svépomocí – PUR kastlíky levně

V tomto videu ukážu, jak ušetřit nějaké peníze za purenitové boxy. Žaluziové kastlíky z purenitu…

4 týdny ago

Jak ušít látkovou čepici Beanie – Zdarma šablona ke stažení!

V tomto videu vás krok za krokem provedu jednoduchým návodem, jak ušít stylovou látkovou čepici…

1 měsíc ago

Jak sušit rajčata: Gurmánský zážitek s minimem úsilí

Představa sušeného jídla většinou nepřipomíná gurmánské delikatesy. Přesto malé množství sušených rajčat dokáže dodat nečekaný…

3 měsíce ago

Základy zahradního domku a jeho stavba – Stavba domu svépomocí – Epizoda 16

V dnešní epizodě vám ukážu přípravu základu pro zahradní domek a také stavbu samotného domku.…

3 měsíce ago

Jak se rychle doučit matematiku před nástupem na střední školu

Přechod na střední školu přináší nové výzvy a pro mnohé studenty je matematika jednou z…

3 měsíce ago

Venkovní rozvody – Stavba domu svépomocí – Epizoda 15

Další etapou při stavbě našeho domu byly venkovní rozvody inženýrských sítí. Musíme položit přívod elektřiny…

5 měsíců ago