Na začátku roku 2021 začnou platit nové podmínky užívání pro WhatsApp, které dovolí sdílení některých informací o uživatelích a jejich konverzací s Facebookem. Tyto informace mohou být poté využity Facebookem k lepšímu cílení reklamy. Tímto si ale WhatsApp a Facebook rozhněvali spoustu jejich uživatelů, kteří nyní hromadně přecházejí na konkurenční aplikace s lepším zabezpečením soukromí.
Nejvíce zmiňovaně v souvislosti s touto migrací jsou aplikace Signal a Telegram. Elon Musk například ve svém nedávném tweetu doporučil Signal a tím tuto aplikaci dostal mírně do popředí. Obě chatovací aplikace slibují více soukromí než WhatsApp, Facebook Messenger a SMS. Mezi těmito dvěma však existují velké rozdíly. My vám dnes obě představíme a ukážeme výhody a nedostatky.
Signal a Telegram se prezentují jako vysoce zabezpečené s důrazem na ochranu soukromí. Signál je vlastněn neziskovou organizací, zatímco Telegram je vlastněn soukromou společností. Signal i Telegram jsou chatovací aplikace se všemi standardními funkcemi, od samolepek přes přenos fotografií a souborů až po hlasové a videohovory.
Signal a Telegram oba nabízejí aplikace pro iPhone, iPad a Android. Obě služby jsou zdarma a k registraci je potřeba pouze telefonní číslo. Obě nabízejí volitelné aplikace pro stolní počítače, takže můžete chatovat na systému Windows, Mac nebo Linux, což vám umožňuje chatovat na počítači s plnohodnotnou klávesnicí.
Signal je od základu vyvinut s důrazem na ochranu soukromí a také to dokazuje. Všechny konverzace a další komunikace na Signalu jsou mezi zařízeními, na nichž je spuštěn Signal, šifrovány end-to-end. Společnost provozující Signal (Signal Foundation) tedy ani nemůže vidět vaše zprávy i kdyby chtěla, protože pro ni jsou zašifrované. K šifrování je použit Double Ratchet algoritmus využívající Curve25519, AES-256, a HMAC-SHA256 protokoly, které jsou považovány za neprolomitelné. Signal má také další integrované funkce ochrany soukromí, včetně možnosti automatického rozmazání tváří na odesílaných fotografiích.
Telegram nabízí volitelné end-to-end šifrování. Musíte ale zahájit „tajný chat“. Zprávy v Telegramu jsou šifrovány mezi vámi a telegramovým serverem, ale společnost odpovědná za telegram může vaše zprávy na svém serveru technicky zobrazit, pokud se jim zachce – pokud však spustíte „tajný chat“, jsou konverzace šifrovány i pro Telegram. V Telegramu také nemůžete mít skupinu „Tajný chat“. End-to-end šifrování můžete zapnout pouze v konverzacích mezi dvěma lidmi. Na rozdíl od Telegramu Signal nabízí šifrované skupinové chaty.
Ve výchozím nastavení jsou všechny vaše konverzace v Signalu uloženy pouze v zařízení. V Telegramu jsou uloženy na serverech Telegramu a lze je synchronizovat mezi vašimi zařízeními. (Stále můžete používat Signál mezi více zařízeními a synchronizovat zprávy z jednoho zařízení do druhého. Nemůžete se však jen tak přihlásit do Signalu na webu a najít všechny své konverzace přímo tam.)
Signal je zcela open-source – kód pro Signal server i klienty najdete na GitHubu. Kód pro aplikace Telegramu je open-source, ale serverový software Telegramu není open-source. Aplikace Signal byla vyvinuta nadací Signal Foundation, neziskovou organizací založenou z darů. Telegram provozuje zisková společnost a s řadou plánů, jak vydělat peníze, včetně nabídky kryptoměn. A právě tady vidíme největší nevýhodu Telegramu…ziskuchtivé firmy které mohou časem „chtít víc“.
Zatímco Signal má jasnou výhodu, pokud jde o soukromí, Telegram nabízí řadu funkcí, které Signal nemá. V Telegramu můžete mít ve skupinovém chatu až 200 000 osob. Ve službě Signal můžete mít pouze do 1 000 lidí. V Telegramu můžete přenášet soubory až do velikosti 2 GB. V aplikaci Signal můžete přenášet pouze soubory do velikosti 100 MB.
Telegram nabízí synchronizaci cloudových zpráv – můžete se dokonce přihlásit do Telegramu na webu a pokračovat v konverzaci. To je kompromis – na rozdíl od Signalu, kde jsou všechny vaše konverzace uloženy lokálně na vašich zařízeních, jsou všechny konverzace uloženy na serverech Telegramu. (Pokud nespustíte „tajný chat.“)
Telegram umožňuje přidávat roboty do konverzací. To ale také znamená snížení zabezpečení konverzace.
Aplikace Telegram má celkově také vyladěnější rozhraní, více dostupných nálepek (stickers), více animovaných nálepek a přizpůsobitelné obrázky pozadí pro vaše konverzace. Od 11.ledna 2021 pracuje společnost Signal na přidání mnoha z těchto funkcí.
Pokud to se zabezpečením a soukromím vaší komunikace myslíte opravdu vážně, měli byste zvolit Signal. Ve výchozím nastavení je postaven od základu, aby byl co nejvíce bezpečný.
Pokud vás některé funkce Telegramu přitahují – například pokud chcete roboty, velké skupinové chaty nebo přenosy větších souborů, je to dobrý argument pro používání Telegramu. Možná jste v pohodě s ukládáním všech svých konverzací na cloudový server, ale pokud se jen chcete zbavit závislosti na Facebooku – je Telegram dobrá alternativa.
My doporučujeme přejít na Signal, protože je vysoce zabezpečený s důrazem na ochranu soukromí a provozovaný neziskovou nadací. Zatímco i WhatsApp vám zaručuje bezpečnost, s novými zásadami ochrany osobních údajů je pro nás extrémně obtížné doporučit WhatsApp komukoli. Telegram se dá použít také jako náhrada WhatsAppu nebo Messengeru, ale z dlouhodobého hlediska úplně nedůvěřujeme jeho provozovateli, jehož cílem je samozřejmě generovat zisk.
V tomto videu ukážu, jak ušetřit nějaké peníze za purenitové boxy. Žaluziové kastlíky z purenitu…
V tomto videu vás krok za krokem provedu jednoduchým návodem, jak ušít stylovou látkovou čepici…
Představa sušeného jídla většinou nepřipomíná gurmánské delikatesy. Přesto malé množství sušených rajčat dokáže dodat nečekaný…
V dnešní epizodě vám ukážu přípravu základu pro zahradní domek a také stavbu samotného domku.…
Přechod na střední školu přináší nové výzvy a pro mnohé studenty je matematika jednou z…
Další etapou při stavbě našeho domu byly venkovní rozvody inženýrských sítí. Musíme položit přívod elektřiny…