V této epizodě se dozvíte, jak zhotovit základovou desku svépomocí a betonovat ji jako profesionál. Ukážeme vám kroky, které potřebujete k dokončení této důležité etapy ve stavbě vašeho domu. Sledujte nás a náš seriál, jak stavět svůj dům svépomocí!
Nazdar stavebníci. V minulém videu jsem vám ukázal, jak jsme připravili dřevěné šalování pro vylití základové desky, připravili podklad a navázali kompozitové kari sítě. Všimněte si taky kanalizace, kterou jsme obalili před betonáží miralonem, aby vznikla mezi betonem a trubkou dilatační spára. Tím se trubka ochrání před poškozením při betonáži a zrání betonu, a je s ní možné i po betonáži pracovat, například pokud bude potřeba vyměnit vertikální zakončení trubky i po betonáži.
Dnes vám ukážu jak jsme desku vylévali betonem. Dle projektu máme stanoveno, že základová deska má být z betonu C16/20 v tloušťce minimálně 150mm. Vypočetli jsme tedy kolik betonu budeme potřebovat a nahlásili na betonárnu cca 30 kubíků.
Pro betonování základové desky budete potřebovat ideálně 4 a více lidí. Jeden člověk manipuluje s hadicí, kterou přitéká z domíchávače beton a domlouvá se s obsluhou domíchávače, další rozhání beton lopatou nebo hráběmi do plochy, třetí člověk beton rovná a hladí připravenou železnou tyčí a jeden člověk neustále měří výšku betonu pomocí rotačního laseru s měřící latí.
Přibližně po dvou hodinách bylo hotovo. Na dovolenou ale není čas, o desku se musíte starat. Aby vám deska nepopraskala, je potřeba zamezit příliš rychlému vysychání. Standartně se desky pravidelně kropí vodou. Pokud je teplo a svítí slunce, je nutné desku začít kropit vodou již po několika hodinách. Jen si dejte pozor, aby velké kapky nebo proud vody nevytvořil v betonu důlky.
Já desku pokropil asi po 5 hodinách k večeru a poté jsem ji 3x denně jezdil zalévat, minimálně po dobu jednoho týdne. Desku jsme dělali na jaře, takže nebylo takové horko, ale pokud děláte desku v létě, doporučuji ji ihned jakmile bude pochozí, nejpozději za 24 hodin, přikrýt igelitem nebo plachtou nebo geotextilní fólií. A pořád kropit vodou. Fólie nebo plachta zamezí rychlému odpařování vody a deska nepopraská. V dalším videu se podíváme na založení první řady zdiva a zdění nosných stěn.
V tomto videu ukážu, jak ušetřit nějaké peníze za purenitové boxy. Žaluziové kastlíky z purenitu…
V tomto videu vás krok za krokem provedu jednoduchým návodem, jak ušít stylovou látkovou čepici…
Představa sušeného jídla většinou nepřipomíná gurmánské delikatesy. Přesto malé množství sušených rajčat dokáže dodat nečekaný…
V dnešní epizodě vám ukážu přípravu základu pro zahradní domek a také stavbu samotného domku.…
Přechod na střední školu přináší nové výzvy a pro mnohé studenty je matematika jednou z…
Další etapou při stavbě našeho domu byly venkovní rozvody inženýrských sítí. Musíme položit přívod elektřiny…