Jak zapojit startovací kabely

Skoro každý kdo vlastní auto už zažil situaci kdy nemohl auto nastartovat, protože byla vybitá baterie. Tato nepříjemná situace se stává nejčastěji v zimních měsících, kdy je baterie daleko více zatěžována a nestihne se jízdou dobít. Pro tyto situace je dobré vozit s sebou v kufru také startovací kabely jako první pomoc vašemu autu. Pokud nevíte jak nastartovat auto přes kabely, níže pro vás máme jednoduchý návod jak zapojit startovací kabely a s jejich pomocí nastartovat auto.

 

Co budete potřebovat:

 

Jak zapojit startovací kabely:

 1. Ujistěte se že obě baterie mají stejnou voltáž (běžně 12V), jinak riskujete poškození elektrického obvodu auta.
 2. Zaparkujte druhé auto blízko toho které chcete nastartovat tak aby dosáhly startovací kabely na obě baterie. Ujistěte se že se auto vzájemně nedotýkají.
 3. Zařaďte v obou autech neutrál nebo Park a vypněte motor.
 4. Připojte jednu červenou svorku ke kladnému kontaktu (+) vybité baterie.
 5. Připojte druhou červenou svorku ke kladnému kontaktu (+) nabíjecí (dobré) baterie.
 6. Připojte jednu černou svorku k zápornému kontaktu (-) nabíjecí (dobré) baterie.
 7. Připojte druhou černou svorku k dobře ukostřenému místu ve vybitém automobilu, obvykle na blok motoru nebo kostru. Nikdy nezapojujte druhou černou svorku k zápornému pólu vybité baterie, může to způsobit jiskření a následnému vznícení nebo výbuchu baterie!
 8. Nastartujte fungující auto a nechte několik minut běžet motor.
 9. Nastartujte vybité auto a nechte jej několik minut běžet na volnoběh. Pokud auto nenastartuje hned, nepřetěžujte startér déle než 5-10 vteřin, mohlo by dojít k přepálení startovacích kabelů. Startování poté múžete zopakovat po krátké pauze (min 20s). Pokud auto nechce nastartovat, zkontrolujte zapojení kabelů a zkuste to znovu. Pokud stále nechce nastartovat, problém může být jinde než v autobaterii, v tom případě zvažte zavolání autoservisu.
 10. Jakmile máte nastartováno, odpojte černou svorku od kostry startovaného auta a poté od baterie dobrého auta.
 11. Odpojte červenou svorku od dobrého auta a poté od startovaného auta.
 12. Pokud vaše auto nastartovalo nevypínejte motor! Projeďte auto alespoň na 15 minut aby se stihla alespoň částečně nabít baterie. Pokud se situace s vybitou baterií opakuje, vaše baterie už nedokáže udržet napětí a je nutné ji vyměnit.

 

Infografika Jak zapojit startovací kabely:

Můžete vytisknout a nechat v autě pro případ potřeby – PDF verze pro tisk ke stažení ZDE

Jak zapojit startovací kabely

*klikni pro zvětšení

Tony
Author: Tony

Blogger, průměrný hokejista, špatný kytarista, vášnivý jedlík, milující otec dvou dětí, GEEK, někdy trošku NERD, nadšenec do DIY

Attachments

Shrnutí
Jak zapojit startovací kabely
Název článku
Jak zapojit startovací kabely
Popis
Pokud nevíte jak nastartovat auto přes kabely, níže pro vás máme jednoduchý návod jak zapojit startovací kabely a s jejich pomocí nastartovat auto. Skoro každý kdo vlastní auto už zažil situaci kdy nemohl auto nastartovat, protože byla vybitá baterie.
Autor
Vydavatel
ŘekniJak.cz
Logo vydavatele
Sdílejte tento článek na sociálních sítích:
Dík! Už se vám to líbilo