Víte, co bylo, když ještě nebyl film? Oční klam, který baví i fascinuje už bezmála 200 let. Jmenuje se Thaumatrop. Ukážu vám, jak se propojí dva odlišné obrázky a splynou v jeden celek.
Taumatrop vynalezl anglický lékař J. A. Paris v roce 1826. Připisuje se mu zásluha za první kinematografický přístroj a ukazuje nám něco zajímavého o fungování oka! Nejdříve vás ale asi zajímá, jak thaumatrop funguje.
Stačí vzít malý kousek kartonu, řekněme o velikosti tácu, a na obě strany nakreslit dva různé obrázky. V Parisově původní verzi byla na jedné straně prázdná ptačí klec a na druhé pták. Nyní na konce připevněte provázek, aby se celá věc dala roztočit. Roztočte thaumatrop a stane se z něj jeden obrázek! Uvnitř klece byl vidět pták!
Sítnice vašeho oka posílá vizuální informace zpět do mozku. Komunikační kanály však nejsou nekonečně rychlé. Obraz vytvořený sítnicí v reakci na stimulaci přetrvává jednu desetinu až jednu dvacetinu sekundy. Fyziologové tomu říkají „princip perzistence vidění“.
Taumatrop klame oko tím, že přepíná obrazy rychleji, než je tato desetina vteřiny, a spojuje tak ve skutečnosti dva oddělené obrazy do jednoho zrakového vjemu.
TIP: Špejli můžete nahradit stužkou, gumičkou, provázkem.
V tomto videu ukážu, jak ušetřit nějaké peníze za purenitové boxy. Žaluziové kastlíky z purenitu…
V tomto videu vás krok za krokem provedu jednoduchým návodem, jak ušít stylovou látkovou čepici…
Představa sušeného jídla většinou nepřipomíná gurmánské delikatesy. Přesto malé množství sušených rajčat dokáže dodat nečekaný…
V dnešní epizodě vám ukážu přípravu základu pro zahradní domek a také stavbu samotného domku.…
Přechod na střední školu přináší nové výzvy a pro mnohé studenty je matematika jednou z…
Další etapou při stavbě našeho domu byly venkovní rozvody inženýrských sítí. Musíme položit přívod elektřiny…