Jak udělat dobrý první dojem

Když se poprvé s někým setkáte, trvá zpravidla jen pár minut, než vás váš protějšek zhodnotí. Během tohoto krátkého časového období si na vás vytvoří druhá osoba názor a dospěje k závěrům na základě vašeho vzhledu, oblečení, chování a řeči těla. Nezáleží na tom, zda se s někým setkáváte pracovně nebo soukromě, vždy je důležité vědět, jak udělat dobrý první dojem.

 

 

Jak udělat dobrý první dojem:

  1. Choďte vždy včas
  2. Buďte sami sebou
  3. Zvolte vhodné oblečení
  4. Vždy s úsměvem!
  5. Buďte otevření a sebejistí
  6. Buďte připravení
  7. Buďte pozitivní
  8. Vždy buďte zdvořilí a ohleduplní

 

Choďte vždy včas

Osoba, kterou potkáváte poprvé v životě, není váš přítel, někdo koho znáte, nezajímají ji vaše dobré omluvy, proč jdete pozdě. Je na vás si naplánovat cestu na místo určení tak, abyste byli na schůzce vždy pár minut předem. Přijít trošku dříve na vaši schůzku je vždy lepší než přijít pozdě a je to jeden ze základních předpokladů pro vytvoření dobrého prvního dojmu. Nicméně pokud opravdu nestíháte přijít včas z jakéhokoliv důvodu, je velmi důležité zavolat předem, omluvit se že se opozdíte a domluvit se zda můžete přijít se zpožděním nebo zda schůzku přesunout na jindy.

Buďte sami sebou

Jak udělat dobrý první dojem

Když se poprvé potkáte s nějakou osobou, obzvláště pokud se jedná o pracovní pohovor, tak se snažíte „prodat“ sami sebe. Takže pokud se sami cítíte nepříjemně během rozhovoru, předáváte tyto negativní signály i na svůj protějšek a to rozhodně není to co chcete. pokud jste ale klidní a sebejistí, bude z vás vyzařovat pozitivní energie a to je dobrý základ pro vytvoření dobrého prvního dojmu.

Pokud bývate před takovými schůzkami hodně nervózní, doporučujeme vyzkoušet nějakou relaxační techniku před samotným setkáním, abyste se zklidnili a uvolnili.

 

Zvolte vhodné oblečení

Na vzhledu záleží! V závislosti na druhu setkání nebo typu práce o kterou se ucházíte se musíte vhodně obléci. Vaše oblečení musí být vždy čisté, muži by měli být oholeni nebo mít vousy upravené, ženy by měly mít vlasy svázané a měly by se vyhnout příliš krátkým sukním a příliš vyzývavému oblečení. Dnešní móda sice již není tak striktní co se týče vzhledu, ale některé společnosti a personalisté si na slušném vzhledu zakládají a s těmito pravidly nemůžete udělat chybu.

Některé společnosti také vyžadují po svých zaměstnancích určitý „dress code“, vždy je lepší se na to informovat před samotnou schůzkou. Například do právnické firmy nemůžete napochodovat v teplákovce a očekávat vřelé přijetí. Pokud není dress code vyžadován, většinou postačí kalhoty a kvalitní košile. Nezapomínejte na boty, nesmí být špinavé či ošoupané.

 

Vždy s úsměvem!

Úsměv vždy udělá dobrý dojem! Vřelý a pozitivní úsměv vytváří přátelské prostředí jak pro vás, tak pro váš protějšek. Takže se nezapomínejte usmívat, vždy to pomůže k získání dobrého prvního dojmu. Ale pozor na úsměvy ironické nebo strojené! Téměř každý pozná neupřímný úsměv!

 

Buďte otevření a sebejistí
Jak udělat dobrý první dojem

Řeč těla a vzhled je daleko silnější faktor než samotné slova, pokud jde o první dojem. Použitím správné řeči těla můžete projevit sebedůvěru, která je nezbytná pro první dojem. Doporučujeme zahájit schůzku vřelým a pevným podáním rukou, navázáním očního kontaktu, přímým postojem a s úsměvem.

Během pracovních pohovorů je každý nervózní, což může vést k nervóznímu chování nebo zpoceným dlaním. Sami nejlépe znáte své návyky když jste nervózní a tudíž je můžete kontrolovat. Nervózním smíchem, třepáním nohou nebo zadrháváním řeči ztrácíte u svého protějšku na důvěře a může to vyústit v získání špatného prvního dojmu. Pokud máte tyto neduhy, zkuste relaxační techniky na zklidnění, některé zvládnete i během pohovoru (např. správné dýchání).

 

Buďte připravení

Konverzace je vždy o rovnocenné výměně informací. Přijímáte a dáváte. Pokud si před rozhovorem připravíte pár dotazů na svůj protějšek, může vám to přijít vhod. Pokud si zjistíte několik základních informací o svém protějšku nebo o společnosti, může vám to pomoci cítit se během rozhovoru pohodlněji a také vám to může pomoci „prolomit ledy“ před samotným pohovorem.

 

Buďte pozitivní

Ujistěte se, že máte vždy pozitivní postoj, a to i pokud přijde kritika. Umění přijmout kritiku a vypořádat se s ní „s grácií“ je něco, za co vždy dostanete plusové body. Vyhněte se slovům typu „nejde“, „problém“, „nemůžu“. Lepší je použít zkusím, výzva, najdeme řešení…

 

Vždy buďte zdvořilí a ohleduplní

Je obecně známo že slušnost, zdvořilost a dobré způsoby vždy udělají dobrý dojem. Ve skutečnosti cokoliv jiného může totálně zničit jedinou šanci na dobrý první dojem. Jednejte proto vždy rozvážně a respektujte ostatní, i když s nimi třeba nesouhlasíte.

 

Na závěr

Máte pouze jednu šanci udělat dobrý první dojem! Pokud se vám to nepovede, napravování škod je poté mnohem složitější a zabere mnohem více času a energie.

Tony
Author: Tony

Blogger, průměrný hokejista, špatný kytarista, vášnivý jedlík, milující otec dvou dětí, GEEK, někdy trošku NERD, nadšenec do DIY

Shrnutí
Jak udělat dobrý první dojem
Název článku
Jak udělat dobrý první dojem
Popis
Nezáleží na tom, zda se s někým setkáváte pracovně nebo soukromě, vždy je důležité vědět, jak udělat dobrý první dojem. Když se poprvé s někým setkáte, trvá zpravidla jen pár minut, než vás váš protějšek zhodnotí.
Autor
Vydavatel
ŘekniJak.cz
Logo vydavatele
Sdílejte tento článek na sociálních sítích:
Dík! Už se vám to líbilo