Zdraví & krása

7 kroků jak se ochránit před klíšťaty

Je to léto, což znamená venkovní hry, turistiku, zahradničení a taky spousty klíšťat číhajících v trávě na svou oběť. Tyto potvůrky vylézají již na jaře jakmile se teplota vyšplhá ke dvaceti stpňům a otravují nám život až do pozdního podzimu. V tomto článku vám popíšeme v sedmi krocích, jak se ochránit před klíšťaty.

Klíště obecné není jen parazit sající krev, ale může také přenášet nebezpečné nemoci – lymskou boreliózu, klíšťovou encefalitidu a ehrlichiózu. Všechny tyto choroby mohou vést k trvalému těžkému poškození zdraví, příležitostně dokonce i ke smrti. Infikovaná klíšťata, která mohou roznášet původce těchto nemocí, se vyskytují po celé České republice. Nicméně existují oblasti s vyšším rizikem infekce.

Proti klíšťatům se můžete ochránit jak moderními postupy a přípravky, tak i radami starých zálesáků.

1. Repelenty

Jako základní prevence proti klíšťatům je jednoznačně repelent. V dnešní moderní době stačí jeden přípravek, který vás úspěšně ochrání proti klíšťatům, komárům i jinému bodavému hmyzu. Je nutné myslet i na ty nejmenší a zvolit přípravky určené speciálně pro citlivou dětskou pokožku, která nemá tak odolnou ochrannou bariéru jako organismus dospělého člověka. Díky tomu, že většina přípravků je ve formě sprejů, je aplikace na oděv anebo přímo na pokožku velmi snadná a rychlá.

2. Vhodný oděv

Pokud plánujete výlet do přírody, zvažte pečlivě jaké oblečení si vezmete. Proti klíšťatům je vhodné vzít si dlouhé kalhoty a ideálně nohavice zastrčit do bot nebo ponožek. Nebudete vypadat podle poslední módy, máte ale daleko menší šanci že se do vás zakousne klíště. Také se doporučují dlouhé rukávy s gumou na konci. Ženy to mají jednodušší, sportovní leginy vypadají hezky a můžou vás ochránit před kusadly. Doporučujeme spíše světlý oděv, na kterém jdou klíšťata vidět.

3. Pravidelně se kontrolujte

Když se pohybujete v přírodě, pravidelně si prohlížejte nohavice, nohy, ruce. Pokud je vás více, kontrolujte se navzájem. Klíště se nikdy nepřisaje okamžitě. Klíště může na těle člověka kolovat celé hodiny, než najde vhodné místo k přisátí. Nejčastěji si vybírá části pokožky, které jsou jemné a mají trochu zvýšenou vlhkost – třísla, podpaží, přední stranu břišní, podkolenní jamky či místo za ušima.

4. Domácí přírodní repelenty

Existuje několik přírodních repelentů které si můžete doma jednoduše vyrobit. Klíšťata obecně nemají rády aromatické byliny, proto jsou tyto byliny základ pro dobrý repelent. Můžete si vyrobit jeden z následujících:

– Fenyklový repelent

Vědci zjistili, že přírodní silice fenyklu mají až čtyřikrát vyšší repelentní účinek než samotné repelenty proti rodu Dermacentor a Haemaphysalis.
Semínka fenyklu jsou spolehlivým prostředkem rostlinného původu, protože klíšťatům nevoní. Stačí, když si dáte fenykl do textilního sáčku a nosíte ho v kapse při sobě všude tam, kde by se mohla vyskytovat klíšťata. Sáček nezapomeňte občas promnout v ruce, aby se aroma fenyklu šířila do okolí. Když přestane vonět, semínka vyměňte. 

– Rozmarýnový repelent

Vemte sáček rozmarýnu, vodu a lžíci bílého vinného octa. Vodu nalijte do hrnce a přiveďte ji k varu. Vařící vodu odstavte, vsypte do ní rozmarýn a nechte vylouhovat do vychladnutí vody. Odvar sceďte a přidejte lžíci vinného octa. Přelijte jej do lahvičky s rozprašovačem a dejte do chladničky. Nastříkejte si pak nohy a boty. Repelent lze použít i pro psy.

– Rozmarýnovo-levandulový repelent

Připravte si hrst sušené levandulové nati, hrst rozmarýny, lžíci bílého vinného octu a lahvičku s rozprašovačem. V konvici svařte litr vody, odstavte a přisypte hrst levandulové nati a hrst rozmarýny. Nechte luhovat až do vychladnutí nálevu. Sceďte a přidejte lžíci vinného octa. Repelent skladujte v ledničce. Můžete jej použít nejen na sebe, ale také na ochranu domácích mazlíčků.

5. Postarejte se o svou zahradu

Klíšťata nemají rády suché prostředí. Larvy klíšťat nevydrží déle jak 8 hodin na místě s nižší vlhkostí než 80%. Pokud chcete udržet klíšťata mimo vaši zahradu, pravidelně ji sekejte, ideálně na „angličana“. Velmi krátký trávník neudrží mnoho vlkosti na povrchu a v suchých letních dnech na něm klíšťatům pšenka nepokvete.

Posekejte důkladně také okraje kolem plotů, chodníků a keřů. Ve vyšší trávě mohou přežít daleko déle. Doporučujeme také sekat i pozemek za plotem (pokud zrovna není souseda). Ztížíte tím klíšťatům přístup na váš trávník.

Odborníci také doporučují ohraničit pozemek kačírkem nebo mulčovací kůrou. Tyhle povrchy klíště překoná jen s velikými obtížemi.

Umístěte na svou zahradu také odpuzovače hlodavců. Hlodavci jsou velmi častým přenašečem klíšťat a také různých nemocí, kterými se můžete skrz klíště nakazit.

Je možné na svou zahradu také použít postřiky. Tyto insekticidy se aplikují zpravidla 2-3x ročně.

6. Chraňte mazlíčky

Pokud máte psa, kočku, nebo jiné domácí zvíře, určitě jej chraňte před klíšťaty ať už pipetou, obojkem nebo jiným způsobem. Ochráníte jak zvíře tak i svůj domov před zavlečením parazita.

7. Pohybujte se po zpevněných cestách

Převážně v listnatých a smíšených lesích se pohybujte pouze po zpevněných cestách. Nesedejte a nelehejte si v porostech (a to ani s použitím podložky). Nevstupujte do bylinné vegetace a křovin.

Doufáme, že vám těchto 7 kroků jak se ochránit před klíšťaty pomůže držet si tyto malé potvory od těla. Poku by jste i přesto našli na svém těle přisáté klíště, v článku Jak vytáhnout klíště vám detailně popíšeme způsoby, jak si klíště jednoduše vytáhnout.

Author: Tony

Blogger, průměrný hokejista, špatný kytarista, vášnivý jedlík, milující otec dvou dětí, GEEK, někdy trošku NERD, nadšenec do DIY

Shrnutí
Název článku
7 kroků jak se ochránit před klíšťaty
Popis
Je to léto, což znamená venkovní hry, turistiku, zahradničení a taky spousty klíšťat číhajících v trávě na svou oběť. Tyto potvůrky vylézají již na jaře jakmile se teplota vyšplhá ke dvaceti stpňům a otravují nám život až do pozdního podzimu. V tomto článku vám popíšeme v sedmi krocích, jak se ochránit před klíšťaty.
Autor
Vydavatel
ŘekniJak.cz
Logo vydavatele
Tony

Blogger, průměrný hokejista, špatný kytarista, vášnivý jedlík, milující otec dvou dětí, GEEK, někdy trošku NERD, nadšenec do DIY

Share
Published by
Tony

Recent Posts

Výroba purenitového boxu svépomocí – PUR kastlíky levně

V tomto videu ukážu, jak ušetřit nějaké peníze za purenitové boxy. Žaluziové kastlíky z purenitu…

4 týdny ago

Jak ušít látkovou čepici Beanie – Zdarma šablona ke stažení!

V tomto videu vás krok za krokem provedu jednoduchým návodem, jak ušít stylovou látkovou čepici…

1 měsíc ago

Jak sušit rajčata: Gurmánský zážitek s minimem úsilí

Představa sušeného jídla většinou nepřipomíná gurmánské delikatesy. Přesto malé množství sušených rajčat dokáže dodat nečekaný…

3 měsíce ago

Základy zahradního domku a jeho stavba – Stavba domu svépomocí – Epizoda 16

V dnešní epizodě vám ukážu přípravu základu pro zahradní domek a také stavbu samotného domku.…

3 měsíce ago

Jak se rychle doučit matematiku před nástupem na střední školu

Přechod na střední školu přináší nové výzvy a pro mnohé studenty je matematika jednou z…

3 měsíce ago

Venkovní rozvody – Stavba domu svépomocí – Epizoda 15

Další etapou při stavbě našeho domu byly venkovní rozvody inženýrských sítí. Musíme položit přívod elektřiny…

5 měsíců ago