Jak vytáhnout klíště

Chcete vědět jak vytáhnout klíště co nejbezpečněji a tím i co nejvíce eliminovat riziko přenosu nemocí jako klíšťová encefalitida nebo Lymská borelióza na člověka? Existuje spousta „zaručených“ postupů a návodů jak odstranit klíště, my vám v tomto článku ukážeme základní a co nejbezpečnější postupy, které by měl znát každý kdo chodí do přírody.

 

Jak vytáhnout klíště pinzetou

 1. Použijte gumové rukavice, pokud je máte k dispozici.
 2. Použijte pinzetu a uchopte klíště pevně za hlavu, co nejblíže kůži.
 3. Začněte takat klíště směrem od rány. dodržujte rovnoměrný tah, dokud se klíště nepustí. S klíštětem neviklejte ani s ním netočte, tím akorát zvýšite možnost, že se mu utrhne hlavička nebo kusadla a ty zůstanou v ráně.
 4. Po vyjmutí klíštěte vydesinfikujte místo vkusu alkoholem nebo desinfekcí a také si umyjte ruce mýdlem, případně také vydesinfikujte.
 5. Vyjmuté klíště nikdy nerozmačkávejte. Spláchněte jej do záchodu, případně spalte v ohni. Také jej můžete vložit do uzavíratelného sáčku a vyhodit do kontejneru.

jak-vytahnout-kliste

Jak vytáhnout klíště vatovou tyčinkou

 1. Pokud máte k dispozici, namočte vatovou tyčinku do desinfekce nebo alkoholu
 2. Přiložte tyčinku ke klíštěti ze strany a pomalu kolem něj začněte kroužit a lehce se klíštěte při tom dotýkat.
 3. Klíště se pod tlakem vatové tyčinky začne pomalu otáčet a po chvíli se pustí svého hostitele.
 4. Po vyjmutí klíštěte vydesinfikujte místo vkusu alkoholem nebo desinfekcí a také si umyjte ruce mýdlem, případně také vydesinfikujte.
 5. Vyjmuté klíště nikdy nerozmačkávejte. Spláchněte jej do záchodu, případně spalte v ohni. Také jej můžete vložit do uzavíratelného sáčku a vyhodit do kontejneru.

jak-vytahnout-kliste

Jak vytáhnout klíště v lese nebo v přírodě

Pokud jste mimo domov a nemáte k dispozici pinzetu nebo vatovou tyčinku nebo desinfekci, zvažte možnost okamžitého návratu do civilizace kde si klíště můžete odstranit doma nebo u lékaře. Pokud ale nechcete nebo nemůžete rychle dojet domů nebo k lékaři, můžete si klíště odstranit přímo na místě jednoduchou zálesáckou metodou.

POZOR: Tento postup použijte pouze v krajních situacích. Vždy je lepší vyhledat lékaře, nebo klíště odstranit doma s pomocí pinzety a desinfekce.

 1. Najděte malou větvičku nebo stéblo trávy cca 1mm tlustou.
 2. Použijte papírový kapesník nebo kousek látky a vyrobte si na konci bambulku (jako na vatové tyčince).
 3. Postupujte dle návodu jak vytáhnout klíště vatovou tyčinkou.
 4. Pokud máte k dispozici desinfekci nebo tvrdý alkohol, vydesinfikujte ránu i své ruce. Ránu poté udržujte v suchu, ať se nezanítí.

 

Co nikdy nedělat!

 • Nesnažte se ho pomazat a udusit běžnými mastmi nebo oleji. Klíště se přidusí a může vyzvrátit obsah střev do rány. Tím se zvyšuje možnost nákazy!
 • Klíště nikdy nerozmačkávejte rukou ani pinzetou.
 • Klíštětem při vytahování neviklejte, může se mu utrhnout hlava nebo kusadla a zůstat v ráně.
 • Klíště nikdy nesvírejte na bříšku, může vyzvrátit obsah střev do rány.

 

Doporučení

 

Zdroje:

 
Shrnutí
Jak vytáhnout klíště
Název článku
Jak vytáhnout klíště
Popis
Chcete vědět jak vytáhnout klíště co nejbezpečněji a tím i co nejvíce eliminovat riziko přenosu nemocí jako klíšťová encefalitida nebo Lymská borelióza na člověka? Existuje spousta "zaručených" postupů a návodů jak odstranit klíště, my vám v tomto článku ukážeme základní a co nejbezpečnější postupy, které by měl znát každý kdo chodí do přírody.
Autor
Vydavatel
ŘekniJak.cz
Logo vydavatele
Sdílejte tento článek na sociálních sítích:
tony
Jsem průměrný hokejista, špatný kytarista a vášnivý kanoista. Miluju kemp, přírodu a dobré pivo. Miluji také svou ženu a naše dvě děti.
tony on Facebooktony on Googletony on Linkedintony on Pinteresttony on Twitter
Thanks! You've already liked this
No comments