Jak vytáhnout klíště

Chcete vědět jak vytáhnout klíště co nejbezpečněji a tím i co nejvíce eliminovat riziko přenosu nemocí jako klíšťová encefalitida nebo Lymská borelióza na člověka? Existuje spousta „zaručených“ postupů a návodů jak odstranit klíště, my vám v tomto článku ukážeme základní a co nejbezpečnější postupy, které by měl znát každý kdo chodí do přírody.

 

Jak vytáhnout klíště pinzetou

 1. Použijte gumové rukavice, pokud je máte k dispozici.
 2. Použijte pinzetu a uchopte klíště pevně za hlavu, co nejblíže kůži.
 3. Začněte takat klíště směrem od rány. dodržujte rovnoměrný tah, dokud se klíště nepustí. S klíštětem neviklejte ani s ním netočte, tím akorát zvýšite možnost, že se mu utrhne hlavička nebo kusadla a ty zůstanou v ráně.
 4. Po vyjmutí klíštěte vydesinfikujte místo vkusu alkoholem nebo desinfekcí a také si umyjte ruce mýdlem, případně také vydesinfikujte.
 5. Vyjmuté klíště nikdy nerozmačkávejte. Spláchněte jej do záchodu, případně spalte v ohni. Také jej můžete vložit do uzavíratelného sáčku a vyhodit do kontejneru.

jak-vytahnout-kliste

Jak vytáhnout klíště vatovou tyčinkou

 1. Pokud máte k dispozici, namočte vatovou tyčinku do desinfekce nebo alkoholu
 2. Přiložte tyčinku ke klíštěti ze strany a pomalu kolem něj začněte kroužit a lehce se klíštěte při tom dotýkat.
 3. Klíště se pod tlakem vatové tyčinky začne pomalu otáčet a po chvíli se pustí svého hostitele.
 4. Po vyjmutí klíštěte vydesinfikujte místo vkusu alkoholem nebo desinfekcí a také si umyjte ruce mýdlem, případně také vydesinfikujte.
 5. Vyjmuté klíště nikdy nerozmačkávejte. Spláchněte jej do záchodu, případně spalte v ohni. Také jej můžete vložit do uzavíratelného sáčku a vyhodit do kontejneru.

jak-vytahnout-kliste

Jak vytáhnout klíště v lese nebo v přírodě

Pokud jste mimo domov a nemáte k dispozici pinzetu nebo vatovou tyčinku nebo desinfekci, zvažte možnost okamžitého návratu do civilizace kde si klíště můžete odstranit doma nebo u lékaře. Pokud ale nechcete nebo nemůžete rychle dojet domů nebo k lékaři, můžete si klíště odstranit přímo na místě jednoduchou zálesáckou metodou.

POZOR: Tento postup použijte pouze v krajních situacích. Vždy je lepší vyhledat lékaře, nebo klíště odstranit doma s pomocí pinzety a desinfekce.

 1. Najděte malou větvičku nebo stéblo trávy cca 1mm tlustou.
 2. Použijte papírový kapesník nebo kousek látky a vyrobte si na konci bambulku (jako na vatové tyčince).
 3. Postupujte dle návodu jak vytáhnout klíště vatovou tyčinkou.
 4. Pokud máte k dispozici desinfekci nebo tvrdý alkohol, vydesinfikujte ránu i své ruce. Ránu poté udržujte v suchu, ať se nezanítí.

 

Co nikdy nedělat!

 • Nesnažte se ho pomazat a udusit běžnými mastmi nebo oleji. Klíště se přidusí a může vyzvrátit obsah střev do rány. Tím se zvyšuje možnost nákazy!
 • Klíště nikdy nerozmačkávejte rukou ani pinzetou.
 • Klíštětem při vytahování neviklejte, může se mu utrhnout hlava nebo kusadla a zůstat v ráně.
 • Klíště nikdy nesvírejte na bříšku, může vyzvrátit obsah střev do rány.

 

Doporučení

 

Zdroje:

Tony
Author: Tony

Blogger, průměrný hokejista, špatný kytarista, vášnivý jedlík, milující otec dvou dětí, GEEK, někdy trošku NERD, nadšenec do DIY

Shrnutí
Jak vytáhnout klíště
Název článku
Jak vytáhnout klíště
Popis
Chcete vědět jak vytáhnout klíště co nejbezpečněji a tím i co nejvíce eliminovat riziko přenosu nemocí jako klíšťová encefalitida nebo Lymská borelióza na člověka? Existuje spousta "zaručených" postupů a návodů jak odstranit klíště, my vám v tomto článku ukážeme základní a co nejbezpečnější postupy, které by měl znát každý kdo chodí do přírody.
Autor
Vydavatel
ŘekniJak.cz
Logo vydavatele
Sdílejte tento článek na sociálních sítích:
Dík! Už se vám to líbilo