Jak se připravit na pandemii koronaviru

Posledních několik týdnů je ve všech médiích hlavní zprávou šíření corona viru s názvem Covid-19. V době vydání tohoto článku už je celosvětově téměř 80 000 nakažených a 2700 mrtvých. Tento virus se již rozšířil na téměř všechny kontinenty a také do evropy. V Itálii mají již stovky nakažených a také několik mrtvých. Podle národního pandemického plánu, může stát v případě nákazy nařídit karanténu na jednotlivé obce nebo města a také třeba uzavřít školy.

I když světová zdravotnická organizace opakuje, že zatím není důvod k panice, riziko zavlečení viru do České Republiky je velmi vysoké a proto je dobré se na případné problémy připravit. Události posledních dní mě přiměly napsat tento článek kde vám stručně popíšu, jak se co nejlépe připravit na případnou karanténu. Cílem tohoto článku není šířit paniku, k té v žádném případě není důvod. Je ale vhodné zachovat chladnou hlavu a minimalizovat rizika.

Jak se tedy připravit na možnou pandemii viru Covid-19?

V první řadě je dobré se zásobit v dostatečném množství trvanlivými potravinami, léky a hygienickými prostředky. Doporučuje se vybudovat si zásoby na přibližně 3 až 5 týdnů pro celou domácnost.

Vykoupené nákupní centrum v Itálii –  Credit: GIULIA COSTETTI/EPA-EFE/REX

 

Jídlo a pití

V první řadě pitná voda. Protože se nepředpokládají problémy s dodávkou pitné vody i během pandemie, není nutné to s vodou přehánět. I kdyby voda z kohoutku nebyla naprosto čistá, vždy se dá převařit a tím se z ní odstraní veškeré viry a bakterie. Je ale fajn mít pro případ výpadku dodávky vody v pohotovosti balenou pitnou vodu alespoň na týden. Počítejte cca 3 litry vody na osobu a den. 3 litry proto, že část vody použijete i na vaření.

Pro čtyřčlennou rodinu to znamená minimálně 84 litrů vody na týden. Ano, zdá se to jako hodně, ale balená voda vydrží dlouho a je to základní věc, kterou musíte zajistit v případě výpadku dodávky.

Dále budete potřebovat dost jídla na několik týdnů. Opět se nepředpokládá výpadek zásobování na delší dobu, ale pokud vznikne panika – a v případě Itálie jsme to už viděli – tak lidé vykoupí obchody během několika dní a pak je velmi složité si vybudovat nějaké zásoby. Proto doporučuji už nyní si začít takové zásoby pomalu nakupovat.

Z jídla budete v první řadě potřebovat trvanlivé potraviny. Ty nejlepší, trvanlivé potraviny jsou:

  • Těstoviny – ty vydrží opravdu dlouho a spotřebujete je kdykoliv jakmile riziko pandemie pomine. Navíc jsou velmi levné.
  • Rýže – opět stejné jako pro těstoviny, vydrží dlouho, je levná a dá se spotřebovat později.
  • Konzervy – masové nebo ovocné a zeleninové konzervy vydrží i několik let.
  • Trvanlivé mléko – pokud zrovna nejste alergičtí na laktózu tak je trvanlivé mléko další skvělou volbou jak se zásobit. Nejen že vám dodá tekutiny ale dá se také využít na vaření krupice a pečení všeho možného.
  • Mouka – když jsme u pečení, určitě si nakupte také pár kilo mouky. Hladká a polohrubá se používá nejčastěji.
  • Mražené maso a zelenina – V mražáku vydrží i měsíce. Ale s mraženými výrobky to nepřehánějte. Ty nejčernější případy pandemie totiž počítají i s výpadkem elektřiny a to se vám mražené výrobky velmi rychle zkazí.
  • Musli – není špatné si koupit pár balíků musli, dobře se skladuje, dodá vám spoustu živin a energie.
  • Luštěniny – jsou také výborné, vydrží i několik let a jsou skvělým zdrojem bílkovin.
  • Brambory – pokud jsou vhodně skladované, vydrží i několik měsíců.
  • Můžete si také koupit instantní kaše.
  • Dále se bude hodit olej, sůl, cukr a základní koření.

Samozřejmě je toho daleko víc, co si můžete domů nakoupit, tohle byl pouze výčet těch nejzákladnějších potravin.

Pokud máte doma kojence, nakupte výživu, léky a hygienické potřeby na jeden měsíc dopředu.

Pod článkem najdete nákupní seznam pro čtyřčlennou rodinu, který vám zajistí jídlo přibližně na měsíc.

 

Léky a hygiena

Dále je velmi důležité zajistit si léky a hygienické potřeby. Obstarejte si léky, které pravidelně užíváte, opět minimálně na měsíc. Také si pořiďte základní léky pro léčbu běžných nemocí – paralen, ibuprofen, aspirin, něco na bolest v krku, vitamíny, endiaron na průjem, nosní sprej a tak dále.

Nezapomeňte se vybavit dezinfekcí, nakupte si například gely na čištění rukou, vlhčené dezinfekční kapesníčky, dezinfekční mýdla, prací prostředky a čistící dezinfekční prostředky. Také se vybavte zásobou papírových kapesníků, toaletního papíru a také menstruačních vložek.

Co se týče roušek, ty samotné nezabrání nákaze, ale můžou minimalizovat šíření, pokud jste již nakaženi. Zeptejte se v lékárně a nějaké si také obstarejte.

Doporučený nákupní seznam léků a hygienických potřeb opět naleznete článkem.

 

 

Tipy

Na závěr ještě pár tipů co se můžou hodit.

  • Vyberte si nějaké peníze v hotovosti a nechte si je doma pro případ nouze. Banky také nemusí mít vždy otevřeno a bankomaty nejsou bezedné.
  • Malý kempingový vařič s kartušemi se může hodit v případě výpadku elektřiny nebo plynu.
  • Natankujte plnou nádrž do auta, nikdy nevíte kdy se to může hodit.
  • Omezte přímý kontakt s lidmi, například líbání na tvář, podávání rukou a tak dále. Pokud to nejde, vždy se alespoň umyjte dezinfekčním mýdlem.
  • Omezte návštěvy příbuzných a přátel.
  • Dodržujte zásady hygieny

A to nejdůležitější na konec: hlavně nepanikařte. Riziko nákazy není nijak vysoké a drtivá většina nakažených se vyléčí. Pokud máte podezření na nákazu, neutíkejte hned do čekárny lékaře kde nakazíte další lidi, ale v klidu zavolejte svému lékaři a konzultujte s ním další postup.

 

Nákupní seznam pro čtyřčlennou rodinu ke stažení zde:

nákupní seznam pro případ pandemie - náhled

 

Tony
Author: Tony

Blogger, průměrný hokejista, špatný kytarista, vášnivý jedlík, milující otec dvou dětí, GEEK, někdy trošku NERD, nadšenec do DIY

Shrnutí
Jak se připravit na pandemii koronaviru
Název článku
Jak se připravit na pandemii koronaviru
Popis
Posledních několik týdnů je ve všech médiích hlavní zprávou šíření corona viru s názvem Covid-19. V době vydání tohoto článku už je celosvětově téměř 80 000 nakažených a 2700 mrtvých. Tento virus se již rozšířil na téměř všechny kontinenty a také do evropy. V Itálii mají již stovky nakažených a také několik mrtvých. Podle národního pandemického plánu, může stát v případě nákazy nařídit karanténu na jednotlivé obce nebo města a také třeba uzavřít školy.
Autor
Vydavatel
ŘekniJak.cz
Logo vydavatele
Sdílejte tento článek na sociálních sítích:
Dík! Už se vám to líbilo