Jak napsat motivační dopis
Ucházíte se o práci a chtějí po vás, abyste napsali motivační dopis? Nevíte jak? Nevíte ani proč? Neřekne za vás snad všechno stručně a jasně životopis? Věřte tomu, nebo ne, ale životopis často skutečně neřekne úplně všechno, právě motivační dopis tedy může být určujícím faktorem toho, zda práci dostanete právě vy.
Proč psát motivační dopis?
Je to naprosto relevantní otázka, právě s ohledem na existenci životopisu. Takových životopisů ale přijde zaměstnavateli nespočet a řada z nich může vypadat podobně. Všichni umíte dva cizí jazyky, všichni jste dostudovali. Tak čím se odlišit? Právě motivačním dopisem.
Často se uvádí, že motivační dopis čte pouze jeden z deseti náborářů, což je číslo, které může odradit, na druhou stranu je ale lepší počítat s tím, že potkáte toho jednoho náboráře. Rozhodně si tedy napsáním tohoto dopisu neuškodíte, právě naopak.
Funkce motivačního dopisu
A co je tedy přesný účel? V motivačním dopise se podrobněji představujete svému potenciálnímu zaměstnavateli, vysvětlujete, proč jste zrovna vy pro vybrané místo vhodní, a máte možnost dovysvětlit některé části vašeho životopisu – ten, jak víme, má být stručný, není tam tedy občas pro bližší popisy prostor.
Od životopisu se tedy motivační dopis liší:
- strukturou – dopis se píše popisně v celých větách, nikoli v bodech,
- životopis shrnuje vaši profesní minulost, motivační dopis se soustředí na budoucnost,
- motivační dopis píšete konkrétnímu člověku, není tedy využitelný tak univerzálně jako životopis.
Jak napsat motivační dopis?
Nejpalčivější otázkou je samozřejmě to, jak takový dopis napsat. Složité to rozhodně není, je třeba ale vědět, jak na to.
V první řadě nezapomínejte na strukturu, motivační dopis by měl určitě obsahovat:
- oslovení,
- úvod, který zaujme,
- samotný obsah,
- závěr.
Dalším důležitým bodem je zjistit si co nejvíce informací o zaměstnavateli. Zaprvé budete vědět, koho oslovovat, a mimo to vám to taky pomůže určit styl, kterým budete psát. Jedná se o malou firmu s přátelským prostředím? Nebo je to korporát? Už to významně určuje budoucí podobu dopisu.
V dopisu se navíc soustředíte především na to, čím byste dané firmě mohli přispět, a jen těžko na něco takového přijdete, pokud o firmě nebudete vědět.
Pak už stačí jen psát. Zajímavě, vždy s mírou (např. nepsat až příliš o sobě – že jste pracovití, je fajn, ale znát všechny vaše mazlíčky jménem náborář nemusí) a bez zbytečných chyb.
Pokud stále tápete v tom, jak začít, pak je dobré vědět, že i motivační dopisy mají na internetu spoustu vzorů, inspirovat se můžete třeba tady:
https://cvapp.cz/ukazky-motivacnich-dopisu