Jak se zbavit octomilek

Brouky a hmyz ve svém domě nechcete. Tečka. A octomilky jsou obzvláště nevítanými hosty. Jistě, můžete se je pokusit odehnat, ale abyste se octomilek zbavili nadobro, budete potřebovat chytré a dlouhodobé řešení. V mnoha ohledech se zbavení se octomilek neliší od zbavení se mravenců, komárů nebo jiných otravných škůdců.

Nejdříve začněte starým dobrým úklidem. Fakt je že octomilky nesnášejí čisté povrchy. Pokud jste ale vyčistili pracovní desky a vydrhli všechny povrchy a stále se na nich objevují tyto ovocné mušky, prozkoumali jsme několik účinných způsobů, jak se octomilek během chvilky zbavit, od zcela přírodních prostředků s použitím octa a dalších domácích potřeb až po chemické spreje, které je nadobro zlikvidují.

Odkud se berou octomilky? Co způsobuje výskyt octomilek?

I když se zdá, že se objevují jen tak z ničeho nic, pravdou je, že octomilky přitahuje kvašené ovoce a zelenina a daří se jim na potravinách s vysokým obsahem fruktózy. Samičky octomilek kladou vajíčka na povrch nebo dovnitř přezrálého, hnijícího nebo rozkládajícího se ovoce. Pokud si myslíte, že je to nechutné, připravte se. Každá samička octomilky může najednou naklást až 500 vajíček! Z tohoto důvodu je důležité jednat, jakmile spatříte první mušku. Po vylíhnutí larvy několik dní hodují na svém okolí (například na přezrálém banánu), než se vyvinou v plně vyvinuté dospělé jedince. Celkově je jejich životní cyklus poměrně rychlý – octomilky jsou schopné se pářit již dva dny poté, co se stanou dospělými – což znamená, že je potřeba vše uklidit okamžitě jakmile zahlédnete první mušky.

 

Jak se zbavit octomilek?

  1. Vyčistěte všechny povrchy. První (a možná nejjednodušší) krok k odstranění octomilek je zcela jednoduchý: Důkladně otřete všechny pracovní desky. Odtoky dřezu udržujte co nejlépe bez částeček a zbytků jídla. Pokud tak neučiníte, stanou se tato místa ideálním místem pro rozmnožování ovocných mušek.
  2. Vyhoďte přezrálé nebo hnijící potraviny. Zkontrolujte veškeré ovoce a zeleninu, zda nejsou nahnilé, zkažené nebo přezrálé. Všechny pochybné kusy zlikvidujte, abyste zabránili samičkám octomilek klást na tyto povrchy vajíčka.
  3. Používejte jablečný nebo vinný ocet. Naplňte misku nebo sklenici octem, přikryjte ji potravinovou fólií nebo sáčkem, okraje utěsněte gumičkou a nahoře udělejte malé dírky. Ocet přiláká octomilky – no jistě, proto se přece jmenují octomilky :-), a jakmile budou uvnitř, nebudou moci uniknout skrz bariéru z plastové fólie.
  4. Smíchejte ocet a prostředek na nádobí (jar). Naplňte misku octem a přidejte kapku prostředku na nádobí a dobře promíchejte. Zatuchlá sladkost octa mouchy láká a saponát na nádobí působí na snížení povrchového napětí kapaliny, což způsobí, že se mouchy ihned po prozkoumání roztoku ponoří a nebudou moci uniknout.
  5. Vyzkoušejte pivo nebo víno. Ponechte láhev starého vína nebo piva v blízkosti místa, kde byly octomilky spatřeny. Bude je lákat zvětralý nápoj, ale úzké hrdlo láhve bude působit jako přirozená bariéra, která je udrží v pasti.
  6. Vyzkoušejte chemický postřik proti octomilkám. Je jich na trhu spousta. Většinou ale nejsou potřeba, stačí vám výše uvedené rady.

 

Nespleťte si octomilky se smutnicemi?

Pokud si všimnete malých černých mušek, kteří poletují kolem, první, co byste měli udělat je identifikovat je. Je snadné zaměnit octomilky a smutnice. Smutnice bývají šedí nebo černí, zatímco octomilky mají barvu od světle hnědé po červenooranžovou a hnědou. Octomilky mají chuť na příliš zralé ovoce a jiné potraviny a daří se jim tam, kde je vysoký obsah fruktózy. Naproti tomu smutnice žijí v půdě a na rostlinách, takže pokud se vám zdá, že jste je spatřili, nemusí být problém ve vaší míse s ovocem ale možná spíše ve vašem květnáči.

Tony
Author: Tony

Blogger, průměrný hokejista, špatný kytarista, vášnivý jedlík, milující otec dvou dětí, GEEK, někdy trošku NERD, nadšenec do DIY

Shrnutí
Jak se zbavit octomilek
Název článku
Jak se zbavit octomilek
Popis
Brouky a hmyz ve svém domě nechcete. Tečka. A octomilky jsou obzvláště nevítanými hosty. Jistě, můžete se je pokusit odehnat, ale abyste se octomilek zbavili nadobro, budete potřebovat chytré a dlouhodobé řešení.
Autor
Vydavatel
ŘekniJak.cz
Logo vydavatele
Sdílejte tento článek na sociálních sítích:
Dík! Už se vám to líbilo