Co je ZOETROP a jak si jej vyrobit?

Název zoetrop pochází z řeckých slov „zoe“, což znamená „život“ a „tropos“, což znamená otáčení. Říká se mu také kolo života; využívá setrvačnost očního vjemu. Zoetrop je buben s řadou štěrbin v horní polovině válce. Uvnitř bubnu je animační pás s kresbami. Počet kreseb musí být stejný jako štěrbin v horní polovině bubnu. Buben může mít několik podob. My si dnes uděláme variantu pro děti, které se chtějí stát animátory.

POSTUP

  • Vystřihněte předlohu zoetropu tam, kde je přerušovaná čára.
  • Ohýbejte ji v místech, kde je plná čára.
  • Slepte části k sobě. Předloha má 7 dílů. Na každém je z jedné strany přečnívající část ve tvaru čtverečku. Tyto čtverečky slouží k slepení prvního a druhého dílu k sobě. Takto slepte všech 7 dílů. Poslední díl slepte s prvním.
  • Vystřihněte předkreslený animační pás do zoetropu.
  • Vložte animační pás podél vnitřních stran zoetropu. První obrázek by se měl sejít s posledním, pokud jste dobře stříhali.
  • Ve spodní části tužkou nebo pastelkou propíchněte dírku přesně ve středu dna zoetropu (střed je vyznačen bodem).
  • Mezi dlaněmi roztočte hotový zoetrop.

 

 

Author:

Summary
Co je ZOETROP a jak si jej vyrobit?
Title
Co je ZOETROP a jak si jej vyrobit?
Description

Název zoetrop pochází z řeckých slov "zoe", což znamená "život" a "tropos", což znamená otáčení. Říká se mu také kolo života; využívá setrvačnost očního vjemu. Zoetrop je buben s řadou štěrbin v horní polovině válce. Uvnitř bubnu je animační pás s kresbami. Počet kreseb musí být stejný jako štěrbin v horní polovině bubnu. Buben může mít několik podob. My si dnes uděláme variantu pro děti, které se chtějí stát animátory.

Sdílejte tento článek na sociálních sítích:
Dík! Už se vám to líbilo