Jak přežít v divočině

Ať už jsi zabloudil, spadlo s tebou letadlo, pokazilo se ti auto mimo civilizaci nebo tě někdo unesl a vysadil uprostřed divočiny, to není nyní podstatné. Podstatné je, že musíš přežít! Tyto rady jak přežít v divočině ti mohou pomoci dostat se z této šlamastyky a dostat se opět domů ve zdraví. Doporučujeme si tyto rady vytisknout a mít je u sebe kdykoliv se vydáš do divočiny, jdeš na tramp, nebo podnikáš jiné dobrodružství při kterém se můžeš dostat do situace kde je budeš potřebovat.

Stáhněte si kompletní příručku ve formátu PDF (tisk) zde: pdfjak-prezit-v-divocine-kompletni-prirucka

 

Jak přežít v divočině:

1. Uklidni se

Ok, dostal ses do problému. Na paniku ale není čas! Ze všeho nejdříve se musíš uklidnit a začít přemýšlet o tom jak z toho ven. Každá situace má své řešení a ty musíš najít to své. Pokud ti nehrozí akutní nebezpečí tak zkus nějakou uklidňovací techniku. Pomalu a zhluboka dýchej, dokud se neuklidníš.

„Lidé kteří jednají v panice dělají ukvapené rozhodnutí. Pokud jsi schopný dívat se na situaci logicky a s klidem, děláš uvážená rozhodnutí a rapidně tím zvyšuješ svou šanci na přežití.“ (Radiotimes)

 

2. Obhlédni situaci

Už jsi klidnější a hlava začíná pracovat. To je dobře. Nyní se rozhlédni kolem sebe abys zjistil, zda ti nehrozí nějaké bezprostřední nebezpečí – zvířata, terén, počasí, teplota, v extrémním případě jiní nepřátelé. Pokud nejsi v bezprostředním ohrožení života, začni pracovat.
Nyní je čas zjistit, s čím jdeš do boje. Prohledej kapsy, vysypej batoh a obhlédni okolí. Máš v batohu nůž? Skvělé! Máš zapalovač nebo křesadlo? Výborně! Hodit se mohou i další věci ve tvé výbavě. Tkaničky od bot můžou posloužit k rozdělání ohně nebo svázání přístřešku. Kus drátu může posloužit jako pila. Prezervativ můžeš využít jako nádobu na vodu. Kancelářská sponka se může hodit jako kompas…
Rozlož všechny své věci a sbal si na cestu pouze to co uneseš a co ti může jakkoliv pomoct k přežití a záchraně.

 

3. Pokud máš mobil

Pokud máš u sebe funkční mobilní telefon a máš signál, volej 911 nebo 112 a zavolej si pomoc. Záchranáři tě můžou lokalizovat podle signálu tvého telefonu, nebo jim můžeš nadiktovat souřadnice z GPS navigace. Pokud zrovna nemáš signál, zkus odeslat SMS na známé číslo s popisem situace a s přibližnou polohou. Pokud ti ubývá baterie na telefonu, vypni jej, a vždy jej několikrát denně zapni pouze na krátkou chvíli abys zjistil jestli nemáš signál.

 

4. Teplo

Největším zabijákem v divočině nejsou zvířata ani hlad. Je to podchlazení. Pokud tedy netušíš kde jsi, nebo jsi velmi daleko od civilizace, pravděpodobně se budeš muset na nějakou dobu utábořit. Je potřeba začít rychle jednat. Musíš si v co nejkratším čase postavit nebo sehnat úkryt a rozdělat oheň. Kdykoliv může začít pršet a podchlazení se dostaví velice rychle. Úkryt a teplo jsou velmi důležité i v teplých oblastech jako jsou deštné pralesy nebo pouště. I v teplých krajinách může teplota v noci klesnout velmi rychle pod bod mrazu.

 

5. Úkryt

Pokud si nejsi jistý jak dlouho bude tvůj pobyt v divočině trvat, je úkryt tvou nejvyšší prioritou. Je nutné za každou cenu zůstat v suchu a v teple. Je několik možností jak si postavit úkryt. Pokud nemáš stan, plachtu, nebo cokoliv co by stavbu úkrytu usnadnilo, zkus použít jednu ze základních taktik pro opatření úkrytu.

Jeskyně, skála

Porozhlédni se po okolí jestli se poblíž nenachází skála nebo jeskyně, která by ti posloužila jako úkryt. Vždy ale mysli na bezpečnost, prozkoumej okolí jestli nehrozí sesuv kamení, zatopení vodou a podobně. Pozor v oblastech s vyšším výskytem medvědů a velkých šelem – rády využívají jeskyně pro své pelechy!
Pokud se ti povede najít jeskyni nebo skalní převis pod který se můžeš schovat před deštěm, nezapomeň jej co nejvíce zakrýt ze všech stran aby do něj příliš nefoukalo. K tomuto účelu poslouží větve, kmeny stromů, listí a jehličí.

Úkryt z větví

Pokud máš k dispozici větve, klacky, listí nebo jehličí, nebo jiný lesní materiál, můžeš z něj velmi rychle postavit úkryt. Na obrázcích níže najdeš několik základních možností jak postavit úkryt z větví.

Jak přežít v divočině - úkryt z větvíJak přežít v divočině - úkryt z větví

Ve sněhu

Pokud se ocitneš ve zasněženém terénu, je stavba úkrytu komplikovanější, ale ne nemožná. Můžeš postavit iglů z bloků sněhu, nebo vykopat díru a zakrýt ji větvemi a jehličím. Další možnost je využít stromy zasypané sněhem. Vyber strom s nízkými větvemi a odhrabej sníh z pod větví. Větve poslouží jako přirozená střecha. Nezapomeň nechat otvor pro odvětrání úkrytu!

 

 

6. Oheň

Jakmile máš postavený úkryt, je potřeba rozdělat oheň. Oheň je druhou nejdůležitější věcí, kterou musíš obstarat. Poskytne ti teplo, ochrání před zvěří a s jeho pomocí uvaříš vodu na pití a jídlo. Pokud nemáš zapalovač nebo křesadlo, je několik dalších technik, které ti pomůžou rozdělat oheň.

Tření a luk

Pokud máš provaz nebo tkaničky od bot, vyrob si s nimi jednoduchý luk. Dále je potřeba kolík, podložka do které budeš vrtat a přítlačný díl. Všechny části by měly být co nejvíce suché, ale dá se použít i vlhké dřevo, jen to trvá déle. Dále je potřeba posbírat materiál na rozdělání ohně – tenké klacíky, suché listí atd. Poslední a nejdůležitější součást je suchý chomáč na rozfoukání uhlíku. Lze použít suché trávy, chmýří z bodláků, suchý mech, prostě cokoliv co je dostatečně jemné a suché, aby v tom bylo možné rozfoukat uhlík na oheň.

 1. Do podložky a přítlačného dílu udělej prohlubeň – nožem nebo třeba kamenem.
 2. Do prohlubně přítlačného dílu (horního) vmáčkni čerstvý list nebo smůlu, aby se snížilo tření.
 3. V podložce vyrob nožem nebo kamenem odpadní kanálek, aby jím uhlíky mohly odpadávat.
 4. Nasaď kolík na luk a umísti jej do jamky podložky a přitlač přítlačným dílem.
 5. Začni zlehka vrtat. Nejde tady o rychlost ale o vytvrvalost. Pomalu vrtej a postupně začnou malinké uhlíky odpadávat kanálkem. Jakmile je odpadový kanálek zaplněný uhlíky, trošku zrychli a přitlač.
 6. Jakmile bude uhlíků dostatek, začnou kouřit. Stále vrtej dokud máš síly ale pozor ať ti nevyskočí vrták z jamky.
 7. Když už uhlíky kouří dostatečně, zastav a chvíli uhlíky porozuj. Snaž se nepohnout podložkou, ať se uhlíky nevysypou. Můžeš uhlíku přidat trochu kyslíku velmi jemným foukáním nebo ovíváním rukou.
 8. Pokud uhlík stále kouří a lehce žhne, je dostatečně silný aby byl přenesen na suchý chomáč.
 9. Přenes uhlík dovnitř připraveného chomáče a zkus jej lehce rozfoukat. Pokud se ti to povede a chomáč začne hořet, polož jej na zem a začni pomalu přidávat klacíky, listí atd., dokud nemáš stabilní oheň.Jak přežít v divočině - rozdělání ohně třením a lukem

Ohňový pluh

Ohňový pluh je metoda zapalování třením rukojetí o prkno. Rukojetí z tvrdého dřeva tři proti základně z měkkého dřeva. Pro použití této metody, vyřezej v základním prkně rovnou rýhu a u rukojeti udělej tupé, rýhované špičky. Tření rukojetí bude z drážky vytrhávat malé částice dřevěných vláken. Jakmile potom více přitlačíš, dřevěné částice se třením vznítí.Jak přežít v divočině - ohňový pluh

 

7. Voda

Bez vody můžeš přežít maximálně 3 dny. Účinky dehydratace se však objeví již po několika hodinách bez vody. Příznaky dehydratace jsou ztráta energie, bolest hlavy, závratě, svalové křeče a nakonec ztráta vědomí a smrt. Pokud ti tedy akutně nehrozí podchlazení, je voda tvou další prioritou.

Dešťová voda

Dešťovou vodu je vždy bezpečné pít. Vyjímkou jsou oblasti se silným znečištěním ovzduší. I tady je ale možné tuto vodu pít pokud není jiná možnost.

Sleduj přírodu

Mravenci taky potřebují vodu. Pokud například najdeš mravenčí stezku vedoucí na strom, prozkoumej kam tato stezka vede. Je možné, že se tam nachází ukrytý rezervoár s vodou. Pokud v oblasti žije zvěř nebo ptáci, bude se poblíž nacházet i pitná voda! Stačí ji jen najít.

Voda z rostlin a stromů

Kořeny a větve mnoha stromů obsahují vodu. Nařízni větve nízko u země nebo kořeny a sleduj zda z nich nezačne voda pomalu vytékat. Skvělé zásobníky vody jsou liány, stonky a kořeny popínavých rostlin a obecně měkké a pružné stromy a keře. Pozor na jedovaté keře a stromy! Pokud si nejsi jistý, zda keř není jedovatý, raději to nezkoušej. Vždy nejdříve ochutnej trošku vody a pokud je bez příchutě nebo zápachu, je bezpečné ji pít. Pokud najdeš stromy nebo kořeny, které obsahují vodu, můžeš si vyrobit jednoduchou pomůcku na zachycení této vody.

Jak přežít v divočině - sběrač vody

Sbírej ranní rosu

V oblastech kde nejsou stromy, můžeš získat vodu z trávy ve formě rosy. Jedním z nejjednodušších způsobů sběru rosy je spojit hadry nebo trsy jemné trávy kolem kotníků a procházet se trávou před východem slunce a poté vymačkat vodu shromážděnou v trsech nebo v látce do nádoby. Mnoho lidí si touto metodou zachránilo život.

Slaná voda

I z mořské vody lze vyrobit voda pitná. Musíš ji jen uvést do varu a nad vařící vodu umístit jakoukoliv látku do které se bude pára zachytávat. Jakmile je látka nasáklá vodou, vyždímej ji do nádoby a můžeš ji pít.

 

8. Jídlo

Jestliže máš vodu, teplo a úkryt, můžeš v divočině přežít několik týdnů. Nyní je čas podívat se po jídle. Jídlo ti dodá energii. Při hledání jídla musíš být oportunista. Vždy se pozorně dívej kolem sebe a kdykoliv je možné najít nebo ulovit cokoliv k jídlu, využij toho. Základní zdroje jídla jsou:

Zvířata

Maso je nejlepší způsob doplnění energie. Dodá ti proteiny a vitamíny. Pokud v oblasti kde jsi žijí nějaké zvířata, zkus vyrobit pár základních pastí – padací klece, oka, jednocestné tunely…
Taky si můžeš vyrobit základní zbraně jako luk, oštěp nebo ruční harpunu. pokud nemáš nůž, najdi ostrý kámen (pazourek) a připevni jej na konec větve – tím vyrobíš jednoduchý oštěp nebo sekyru. Dívej se i do korun stromů zda nenajdeš hnízdo s vejci.

Rostliny

Rosliny a jejich plody jsou také skvělým zdrojem potravy. Pokud si ale nejsi 100% jistý že je rostlina nebo plod jedlý, nikdy jej nejez! pokud nemáš jiný zdroj potravy, můžeš zkusit univerzální test jedlosti.Jak přežít v divočině - univerzální test jedlosti

Hmyz

Další možnost jak najít jídlo je hmyz. Je spousta druhů hmyzu které jsou poživatelné. Zkus najít například tyto:

 • Mravenci – nasbírej jich co nejvíce a uvař je cca 6 minut. Tím neutralizuješ kyselinu. Dají se jíst i neuvaření, jen se ujisti že jsou mrtví.
 • Termiti – nasbírej a usmaž na pánvi
 • Larvy – Ano, je to nechutné, ale může ti to zachránit život. Najdeš je ve strouchnivělých stromech, pod kůrou stromů nebo pod kameny. Dají se jíst i syroví, ale je lepší je upéct. Pečte je nebo smažte dokud nejsou křupaví.
 • Dřevní vši – najdete je pod starými listy nebo pod kameny. Je nutné je dobře uvařit
 • Žízaly – V nouzi se dají jíst syrové, ale doporučujeme je uvařit.
 • Ploštice – dej je do vroucí vody na 10 minut.
 • Štíři – zabít a odřezat žihadlo. Opéct nad ohněm nebo na uhlí.
 • Šneci – nech je 1 den hladovět a pak je dobře uvař nebo usmaž.

Většina brouků a housenek je jedlých. Vyhýbej se ale broukům a housenkám které jsou pestře zbarvené, chlupaté nebo silně zapáchají. Pokud máš pochybnosti, použij test poživatelnosti. Pokud to je možné, vždy jídlo dobře uvař.

Houby

Houby jsou také dobrým zdrojem potravy. Nikdy ale nejez žádné u kterých si nejsi 100% jistý že jsou jedlé!

 

9. Záchrana

Zatímco voda, oheň, jídlo a úkryt jsou hlavní kroky k přežití, tvým cílem je zachránit se. Je několik taktik jak přivolat pomoc a nechat se zachránit.

Hledání cesty

 • Najdi vyvýšené místo – kopec, horu, stromy. Dostaň se nahoru a hledej známky civilizace. Pokud něco najdeš, víš kterým směrem se máš vydat.
 • Pokud máš cokoliv kovového, vyrob si kompas. Můžeš použít špendlík, sponku, drátek, ručičku z hodinek. Tři jeden konec o oděv, tím jej zmagnetizuješ a poté jej polož na volný list do vody. Tím najdeš sever.
 • Pokud najdeš potok nebo řeku, vydej se po proudu, ve většině světa je na spodním toku civilizace.

Signalizace

 • Oheň – Základní druh signalizace je oheň. V noci rozdělej oheň na vyvýšeném místě. Ve dne do něj vlož vlhké listy nebo trávu abys vytvořil hustý dým.
 • Zvuk – Volej o pomoc, hvízdej, vyrob si píšťalu. Dávej o sobě pravidelně vědět, třeba tě někdo uslyší.
 • Zrcátko – pokud máš zrcátko nebo cokoliv co odráží sluneční paprsky, můžeš to použít pro upoutání pozornosti letadel, lodí atd.
 • Značky země – vzduch – postav na odkrytém terénu z kmenů, kamenů nebo jiného materiálu kříž nebo SOS tak, aby to bylo dobře viditelné ze vzduchu. Můžeš tím na sebe upoutat pozornost okolo letících letadel.
 • Znaky na zemi – pokud se vydáš na cestu, dej vědět kam jdeš. Pravidelně na zem, stromy nebo kameny vyznačuj šipky ve směru kam jdeš. Použij uhlíky z ohně, křídu nebo cokoliv co půjde vidět.Jak přežít v divočině - nouzové signály

 

 

Toto jsou pouze základní pokyny pro případ, že se ocitneš v divočině bez možnosti rychlé záchrany. Používej selský rozum, buď oportunista a snaž se zůstat živý a zdravý. Nikdy zbytečně neriskuj. Přejeme ti vždy bezpečnou cestu domů a hodně štěstí.

Tony
Author: Tony

Blogger, průměrný hokejista, špatný kytarista, vášnivý jedlík, milující otec dvou dětí, GEEK, někdy trošku NERD, nadšenec do DIY

Attachments

Shrnutí
Jak přežít v divočině
Název článku
Jak přežít v divočině
Popis
Ať už jsi zabloudil, spadlo s tebou letadlo, pokazilo se ti auto mimo civilizaci nebo tě někdo unesl a vysadil uprostřed divočiny, to není nyní podstatné. Podstatné je, že musíš přežít! Tyto rady jak přežít v divočině ti mohou pomoci dostat se z této šlamastyky a dostat se opět domů ve zdraví.
Autor
Vydavatel
ŘekniJak.cz
Logo vydavatele
Sdílejte tento článek na sociálních sítích:
Dík! Už se vám to líbilo