Epizoda 2 – Položení kanalizace v základové desce – Stavba domu svépomocí

Stavíme dům svépomocí a jednotlivé etapy výstavby vám přinášíme v tomto seriálu o stavbě domu.
V druhém díle se podíváme na to jak jsem pokládal ležatou kanalizaci pod základovou desku. Také uvidíte položení vodovodního potrubí pod základovou desku.

Před samotným položením kanalizace jsem si vyznačil trasu kanalizace značkovacím sprejem a pozval souseda s minibagrem, aby mi pomohl odkopnout výkop. V naší jílovité půdě bych to krompáčem a lopatou dělal měsíc, ale minibagrem to bylo za hodinu a půl hotové a stálo mě to jen tisícovku.

Vybagrování minibagrem

Poté jsem si přesně vyznačil kde bude vyustění kanalizace a vody do domu. Spočítal jsem si kolik bude potřeba trubek a kolen a vydal se do stavebnin. Tam jsem si ještě domluvil že můžu nepoužitý materiál vrátit a raději si přibral od každého druhu něco navíc. Nezapomeňte na lubrikant. Bez něj je trubky téměř nemožné spojit.

Vyzbrojen krompáčem, lopatou, vodováhou, flexou a metrem, dal jsem se do práce. Nejprve jsem výkop podsypal pískem a lehce urovnal. Písek musí být okolo celé trubky kvůli dilataci. Na písek jsem začal skládat kanalizaci. Nejprve na hrubo vedle sebe a poté už jsem začal jednotlivé díly spojovat.

Na hrubo položená kanalizace před spojováním

Důležité je dodržet minimální sklon potrubí alespoň 2%, to znamená 2cm výšky na 1m délky. Pak jsem měřil, mazal, řezal, spojoval, kopal, rovnal, měřil, měřil, znovu kopal a spojoval, dokud nebylo hotovo. Mrkněte na video v úvodu.

Spojování kanalizace

Jakmile byla kanalizace hotová, obsypal jsem ji pískem aby bylo kolem ní všude minimálně 5cm písku. Kanalizace by se nikde neměla dotýkat ostrých předmětů, kamení, betonu atd., aby v budoucnu nehrozilo její poškození.

Na konec jsem vložil vodovodní potrubí do chráničky a protáhl prostupem až na určené místo.

Celá etapa mi trvala jeden den. V dalším díle budeme šalovat základovou desku, vysypávat makadamem a pokládat kari sítě.

Tony
Author: Tony

Blogger, průměrný hokejista, špatný kytarista, vášnivý jedlík, milující otec dvou dětí, GEEK, někdy trošku NERD, nadšenec do DIY

Shrnutí
Epizoda 2 – Položení kanalizace v základové desce – Stavba domu svépomocí
Název článku
Epizoda 2 – Položení kanalizace v základové desce – Stavba domu svépomocí
Popis
Stavíme dům svépomocí a jednotlivé etapy výstavby vám přinášíme v tomto seriálu o stavbě domu. V druhém díle se podíváme na to jak jsem pokládal ležatou kanalizaci pod základovou desku. Také uvidíte položení vodovodního potrubí pod základovou desku.
Autor
Vydavatel
ŘekniJak.cz
Logo vydavatele
Sdílejte tento článek na sociálních sítích:
Dík! Už se vám to líbilo