Jak dezinfikovat respirátor FFP2, jak dlouho jej nosit a kolikrát lze respirátor použít
Od 25.2. jsou FFP2 respirátory nebo nanoroušky nutností pro vstup do obchodů, MHD a všude tam kde je vyšší koncentrace lidí. Jako obvykle došlo okamžitě po vyhlášení tohoto nařízení k okamžitému vykoupení respirátorů v obchodech a lékárnách. Každý chce mít v zásobě respirátory pro sebe i svou rodinu, proto spousta lidí skupuje respirátory po desítkách. Víte ale jak se o respirátor správně starat? V článku níže vám popíšeme, jak dezinfikovat respirátor FFP2 aby bylo možné jej znovu použít, a také kolikrát je možné respirátor použít.
Tento text byl sepsán na základě informací zveřejněných na stránkách světové zdravotnické organizace (WHO), Centra pro kontrolu chorob (CDC) a Národního institutlu pro veřejné zdraví v Holandsku (RIVM). Tento návod je platný pouze pro běžně dostupné respirátory FFP2 bez výdechového ventilu.
Kolikrát můžu použít respirátor FFP2?
Podle CDC je možné použít FFP2 respirátor vícenásobně, pokud byl respirátor mezitím desinfikován. Dále je doporučeno nepoužívat jeden respirátor více než 10x, protože s každým čištěním respirátor ztrácí svou účinnost o až o pár procent v závislosti na metodě čištění. V tabulce níže uvádíme přehled způsobů desinfekce respirátoru a o kolik se danou metodou sníží jeho účinnost.
Jak desinfikovat respirátor
Metoda 1 – Rotace několika respirátorů – DOPORUČENO
Tato metoda je doporučena, protože nedochází k úbytku účinnosti respirátoru ani k jeho deformaci. Podle výzkumu totiž virus SARS-CoV-2 nevydrží na povrchu respirátoru naživu déle než 3 dny a po této době jsou všechny viry již mrtvé. Proto je po 3 dnech bezpečné respirátor znovu použít. Nicméně doporučený interval rotace je 5 dnů. Takže vám stačí pouze 5 respirátorů na osobu, které neustále měníte.
Použitý respirátor byste měli uskladnit v pokojové teplotě (21-23°C) a při vlhkosti nepřekračující 40%. Takže si například v komoře nebo v suché místnosti připravte na tyč 5 nebo více háčků, kam po použití respirátor pověsíte a necháte pár dní „vyvětrat“. Ideálně pokud máte na každý den jeden respirátor, ať se vám to neplete.
Metoda 2 – Desinfekce respirátorů v troubě – DOPORUČENO
Pokud zahřejete respirátor v troubě na 70 °C po dobu 60 minut tak veškeré viry spolehlivě zahubíte. V tomto případě ale neplatí čím vyšší teplota tím lépe, protože vysoké teploty mohou naopak respirátor poškodit. Nepřekračujte tedy 75 °C, mohli byste si snížit účinnost respirátoru.
Při této metodě je ale nutné dodržet několik bezpečnostních opatření.
- Nepoužívejte plynové trouby, u nich je obtížné regulovat teplotu a je vyšší riziko vzplanutí.
- Nepoužívejte mikrovlnné trouby! Respirátory často obsahují kovové části a hrozí vzplanutí.
- Nikdy nevkládejte do trouby respirátory ošetřené alkoholem – riziko vzplanutí.
- Respirátory by měly být minimálně 15cm od stěny trouby aby nedocházelo k degradaci respirátoru.
- Vždy je nutný přímý dohled na celý proces ohřevu v troubě. Nevzdalujte se od trouby a neustále kontrolujte zda je vše v pořádku a nedochází například k zakouření nebo jiným neočekávaným situacím.
Ideální příklad použití trouby je zobrazen na obrázku. Respirátory umístěte na předem připravenou sušící tyč, umístěnou uprostřed trouby. Respirátory se nedotýkají stěn trouby.
Metoda 3 – Vyvaření respirátoru – Maximálně 1x, NEDOPORUČUJE SE
Respirátor, jak jsme již uvedli v tabulce výše, každým vařením ztrácí přibližně 7-8% své účinnosti, nedoporučuje se proto převařovat respirátor více než 1x. I tohle byste měli zvážit pouze jako nouzové řešení, pokud nemůžete použít metodu 1 nebo 2.
Vložte respirátor do vroucí vody a nechte jej ponořený 5 minut. Šňůry respirátoru by se neměly vyvařovat, jinak ztratí svou pružnost. Ideální je pověsit respirátor za šňůrky například na vařečku a ponořit jej do hrnce.
Metoda 4 – Čištění parou – Maximálně 1x, NEDOPORUČUJE SE
Tato metoda se dá nouzově také použít. Pokud máte parní čistič, lze respirátor jednorázově vydesinfikovat i horkou párou. Čištění by mělo probíhat párou o teplotě 125°C po dobu 5ti minut. Touto metodou ale respirátor ztratí 1,5 – 8% své účinnosti, proto se nedoporučuje provádět ji více než 1x.
Metoda 5 – Čištění respirátoru alkoholem – NEPROVÁDĚJTE!
Alkohol poškodí respirátor nenávratně! Uvádí se že po čištění alkoholem má respirátor účinnost pouze 67%! Takže z respirátoru alkoholem vytvoříte ochranu s filtrací na úrovni textilní roušky.
Metoda 6 – Čištění respirátoru mýdlem a vodou – NEPROVÁDĚJTE!
Tady je to ještě horší než s alkoholem. Podle studií sníží mýdlo a saponáty filtrační účinnost respirátoru až na 54%!
Jak dlouho můžu nosit FFP2 respirátor?
Výrobci respirátorů obecně uvádějí několik hodin, ale podle studie zveřejněné CDC je možné nosit jeden respirátor až 8 hodin nepřetržitě. Vystačí vám tedy jeden respirátor na den. Dejte si ovšem veliký pozor na to, jakým způsobem jej nasazujete a sundáváte.
Jak manipulovat s respirátorem?
- Nikdy se nedotýkejte vnitřní nebo vnější části respirátoru rukama. Vždy si respirátor nasazujte nebo sundávejte pouze manipulací s gumičkami.
Jak zlikvidovat použité respirátory?
- Použitý respirátor, který již nebudete desinfikovat, zabalte do mikrotenového nebo igelitového sáčku a vyhoďte do komunálního odpadu. Vždy si po manipulaci s respirátorem umyjte a vydesinfikujte ruce!
Záleží na Vás, zda si budete kupovat na každý den nový respirátor, nebo půjdete cestou recyklace. V každém případě vždy dodržujte pravidlo 3R (Rozestup, Ruce, Respirátory) a chraňte sebe i okolí před nákazou. Na závěr ještě doporučíme užívat vitamíny C, B, D a zinek, které prokazatelně snižují riziko vážného průběhu Covidu.