Jak zabránit mlžení brýlí při nošení roušky nebo respirátoru

Ještě před rokem jsme si nasadili respirátor nebo roušku pouze při návštěvě nemocnice. Dnes ale s pokračující pandemií nosíme respirátory denně téměř všichni a zatím to nevypadá, že by jsme je mohli opět natrvalo odložit. Nošení respirátoru nebo roušky s sebou ovšem přináší komplikaci – zamlžené brýle. Vlastně to není jen komplikace, například při řízení automobilu je to docela nebezpečný problém. Pokud nosíte pravidelně brýle, pak vám poradíme několik způsobů, jak zabránit mlžení brýlí.

 

Najděte tu správnou velikost

Respirátory nebo roušky, které vám dobře nesedí na obličeji, umožňují únik teplého a vlhkého dechu, který vaše brýle okamžitě zamlží. Zkuste najít respirátor nebo masku, která vám co nejlépe sedí, hlavně v oblasti nosu. Každý má jinak tvarovaný nos a obličej, proto jsou vhodné respirátory, které se dají „dotvarovat“ přímo na obličeji. Po nasazení tedy věnujte chvilku správnému vytvarování respirátoru hlavně v oblasti nosu, abyste zabránili úniku vzduchu směrem k brýlím.

 

Mýdlo, šampón, krém na holení

Studie, která proběhla v roce 2015 ukázala, že mytí brýlí teplou vodou s mýdlem, může zabránit jejich mlžení. Také jsou další přípravky, které mohou na povrchu skla zanechat jemný film, který zabraňuje mlžení. Jsou to například:

  • mýdla
  • dětské šampóny
  • krémy na holení
  • saponáty na nádobí

Zkuste tedy postupovat podle tohoto návodu:

  1. opláchněte si brýle mýdlem rozpuštěným v teplé vodě
  2. nechte je uschnout na vzduchu
  3. nakonec je lehce otřete hadříkem z mikrovláken

Pozor: Pokud mají vaše brýle nějaké speciální filtry jako ochranu proti UV záření nebo oslnění, nejdříve se poraďte se svým optikem než tento postup vyzkoušíte. Některé čistící prostředky by mohly čočky poškodit.

 

Horní část masky utěsněte brýlemi

Některé masky a respirátory jsou dostatečně vysoké, takže dosáhnou až téměř k vašim brýlím. Zkuste tedy brýlemi masku přitisknout k nosu a tím je utěsnit.

 

Přidejte k masce můstek

Mnoho typů respirátorů a masek má nosní můstky – tvarovatelné plíšky, které zajistí správný tvar a utěsnění v oblasti nosu. Pokud vaše maska, rouška či respirátor takový nemá, zkuste si jej vyrobit například z několikrát přeložené alobalové fólie nebo třeba z kancelářské sponky.

 

Speciální spreje a utěrky

Můžete si koupit také speciální spreje nebo čistící utěrky proti mlžení brýlí. Tyto zanechávají na brýlích speciální film a zabraňují mlžení.

 

Co nepoužívat:

Zubní pasta – v žádném případě nepoužívejte zubní pastu na čištění brýlí. Na internetu sice najdete spoustu zaručených návodů že to pomáhá, ale zubní pasta často obsahuje abrazivní částice, které mohou nenávratně poškodit povrch vašich brýlí.

Plivání – ano, tento trik je tak starý jako vynález brýlí, ale v době pandemie opravdu silně nedoporučujeme plivat na cokoliv a roznášet viry a bakterie po svém okolí.

Proč se vaše brýle mlži?

Ten důvod se jmenuje kondenzace.
Teplý vzduch z vašich úst a nosu uniká mezerami kolem vaší masky, setká se s chladným povrchem vašich brýlí. Tam začne vlkost z vašeho dechu kondenzovat do podoby maličkých kapek.

Tony
Author: Tony

Blogger, průměrný hokejista, špatný kytarista, vášnivý jedlík, milující otec dvou dětí, GEEK, někdy trošku NERD, nadšenec do DIY

Shrnutí
Jak zabránit mlžení brýlí při nošení roušky nebo respirátoru
Název článku
Jak zabránit mlžení brýlí při nošení roušky nebo respirátoru
Popis
Nošení respirátoru nebo roušky s sebou přináší komplikaci - zamlžené brýle. Pokud nosíte pravidelně brýle, pak vám poradíme několik způsobů, jak zabránit mlžení brýlí.
Autor
Vydavatel
ŘekniJak.cz
Logo vydavatele
Sdílejte tento článek na sociálních sítích:
Dík! Už se vám to líbilo