Jak správně kontrolovat puls

Kontrola pulsu je jednoduchý způsob, jak získat dílčí informace o vašem zdraví. V tomto článku vám popíšeme, co je to puls a jak jej zkontrolovat.

Co je puls:

Puls (tep) je tlaková vlna, která je vyvolaná vypuzením krve z levé srdeční komory do srdečnice (aorty), odkud se šíří dalšími tepnami do celého těla. Zjednodušeně je to počet stahů vašeho srdce za minutu. Normální srdeční frekvence se u jednotlivých lidí liší dle věku, pohlaví a kondice. Zkontrolujte si tu svou v tabulce níže.

Tabulky normální klidové srdeční frekvence (pulsu):

Klidová srdeční frekvence je definována jako puls, který se měří, když jste v klidu, sedíte nebo ležíte. Nejlepší čas na měření klidové srdeční frekvence je ráno před odchodem z postele. Obecně lze říci, že nižší srdeční frekvence je účinnější a efektivnější.

 

Jak si zkontrolovat puls:

  1. Pulz můžete najít na místech, kde tepna prochází blízko kůže, například na zápěstí nebo na krku.
  2. Natáhněte jednu ze svých rukou dlaní nahoru a mírně ohnutým loktem.
  3. Položte první prst (ukazováček) a prostředníček druhé ruky na vnitřní stranu zápěstí, na základnu palce.
  4. Lehce tlačte na pokožku, dokud neucítíte puls – pokud nic necítíte, možná budete muset trochu silněji tlačit nebo pohybovat prsty.Jak správně kontrolovat puls-kontrola na zapesti
  5. Chcete-li najít puls na krku, stiskněte stejné dva prsty po straně krku v měkké duté oblasti hned vedle průdušnice.Jak správně kontrolovat puls-kontrola na krku
  6. Když najdete svůj puls, spočítejte počet úderů, které cítíte, po celou jednu minutu. Nebo je spočítejte za 30 sekund a vynásobte číslo dvěma.

 

Kdy volat doktora

Pokud je váš puls velmi nízký nebo nebo naopak velmi vysoký v klidovém stavu, nebo pokud máte časté epizody nevysvětlitelné rychlé srdeční frekvence, zvláště pokud vám způsobují slabost nebo závratě nebo mdloby, sdělte to svému lékaři, který může rozhodnout, zda je to závažné.

Váš puls je jedním z nástrojů, které vám pomohou získat obraz o vašem zdraví.
Váš puls má obvykle stálý pravidelný rytmus. Pauza nebo extra úder jsou občas normální. Poraďte se s lékařem, pokud si všimnete častých vynechaných nebo zvláštních úderů. Může to být známka srdečního problému, který může vyžadovat léčbu.

 

 

Zdroje:

Tony
Author: Tony

Blogger, průměrný hokejista, špatný kytarista, vášnivý jedlík, milující otec dvou dětí, GEEK, někdy trošku NERD, nadšenec do DIY

Shrnutí
Jak správně kontrolovat puls
Název článku
Jak správně kontrolovat puls
Popis
Kontrola pulsu je jednoduchý způsob, jak získat dílčí informace o vašem zdraví. V tomto článku vám popíšeme, co je to puls a jak jej zkontrolovat.
Autor
Vydavatel
ŘekniJak.cz
Logo vydavatele
Sdílejte tento článek na sociálních sítích:
Dík! Už se vám to líbilo