Jak udržet vánoční stromek čerstvý

Živé vánoční stromky vytvářejí krásnou a tradiční sváteční atmosféru. Podle statistik si češi na Vánoce v roce 2019 koupili 1,2 milionu živých stromů v hodnotě až 800 miliónů korun, což je několikanásobně více, než kolik si koupili stromků umělých. Udržet svůj živý stromeček svěží během svátků však vyžaduje trvalou péči – a dobrý pevný stojan.

Dejte stromeček co nejdříve do vody.

Pamatujte že si domů přinášíte živou rostlinu. Chcete-li vánoční stromek udržet čerstvý, musí mít dost vody. Zajistit dostatek vody je nejdůležitější věc, kterou musíte udělat pro uchování čerstvého vzhledu vašeho vánočního stromu. Pořiďte si stojan na stromky se zabudovanou nádrží a pravidelně ho kontrolujte. Lidé si většinou neuvědomují, kolik vody vypije jejich vánoční stromeček. Vodu budete muset pravidelně doplňovat. Můžete si koupit i přísady, které pomáhají vstřebávat vodu a zabíjet bakterie, ale nejsou tak nutné jako pravidelné zavlažování stromu.

Znovu uřízněte kmen.

Když jsou stromy poprvé uřezány, míza jde rychle do řezu, aby uzavřela ránu a utěsnila spodek. Když k tomu dojde, strom není moc schopný absorbovat vodu. Přidejte proto čerstvý řez těsně před tím než stromek vložíte do vody. Strom byste měli dát do vody ideálně ve stejný den jakmile jej přinesete domů. Pomocí pily odřízněte kmen přibližně jeden centimetr od původního řezu, než jej umístíte do stojanu s nádržkou na vodu. Řez by měl jít kolmo k ose stromu aby se dobře vyrovnal ve stojanu. Pokud musíte strom několik dní skladovat, doporučuje se ponechat strom na chladném místě ve vodě, například na balkóně.

Voda, voda, voda.

Denně kontrolujte hladinu vody ve stojanu – zpravidla byste měli zajistit 2 deci vody na jeden centimetr průměru kmene. Navzdory všeobecné víře nemá ani vrtání díry do kmene, ani teplota vody vliv na životnost nebo zadržování vody ve stromu. Mezi odborníky existuje určitá debata o tom, zda jsou přísady jako je kola, aspirin a cukr vhodné ke zvýšení životnosti stromu. A i když je nepravděpodobné, že by stromu ublížili, nedávná studie potvrdila, že nejsou o nic účinnější než čistá voda.

Pozor na teplo a světlo.

Přímé sluneční záření nebo blízkost topení či krbu strom rychle vysuší. Umístěte strom někam, kde není vystaven přímému teplu. Tohle vašemu vánočnímu stromku pomůže, aby příliš rychle nevyschnul. Vyhněte se osvětlení stromku klasickými žárovičkami, raději si kupte moderní LED vánoční řetězy a dekorace. LED světla totiž nevyzařují téměř žádné teplo a také pomohou vašemu stromku zůstat déle svěží. Klasické svíčky na strom v žádném případě nedávejte. Jednak ochráníte strom od vysychání a také se vyhnete případnému požáru v bytě. Můžete také snížit teplotu v místnosti kde se nachází strom, abyste zpomalili proces vysychání.

 

Partner článku

Tony
Author: Tony

Blogger, průměrný hokejista, špatný kytarista, vášnivý jedlík, milující otec dvou dětí, GEEK, někdy trošku NERD, nadšenec do DIY

Shrnutí
Jak udržet vánoční stromek čerstvý
Název článku
Jak udržet vánoční stromek čerstvý
Popis
Živé vánoční stromky vytvářejí krásnou a tradiční sváteční atmosféru. Podle statistik si češi na Vánoce v roce 2019 koupili 1,2 milionu živých stromů v hodnotě až 800 miliónů korun, což je několikanásobně více, než kolik si koupili stromků umělých. Udržet svůj živý stromeček svěží během svátků však vyžaduje trvalou péči - a dobrý pevný stojan.
Autor
Vydavatel
Řeknijak.cz
Logo vydavatele
Sdílejte tento článek na sociálních sítích:
Dík! Už se vám to líbilo