Jak zálohovat složky v počítači – vyrobte si prográmek pro zálohování složek

Určitě máte v počítači spoustu fotek, dokumentů, videí nebo jiných souborů o které nechcete přijít. Nic nevydrží na věky, ani váš pevný disk. Proto je důležité všechny soubory o které nechcete přijít pravidelně zálohovat. Přijít o všechny rodinné fotky nebo o důležité pracovní materiály je velmi nepříjemný zážitek.

Je několik možností jak své soubory zabezpečit proti ztrátě. Za mě ideální je mít účet někde na cloudu (internetovém úložišti), například Google drive a tam si všechny tyto důležité data zálohovat. Cloudové uložiště ale není zadarmo a pokud vám nestačí základních 5GB prostoru, tak musíte platit za více místa.

Další možností, kterou v tomto článku rozebereme, je pravidelná záloha souborů na jiný disk. Můžete zálohovat na externí pevný disk, na USB flešku, nebo například na síťové uložiště pokud jej máte k dispozici. Na internetu je spousta prográmků, které vám se zálohou pomůžou a které vám umožní i jejich naplánování například přes noc. Tyto prográmky ale bývají většinou placené a musí se instalovat a mnohdy i složitě nastavovat.

Existuje ale i možnost jak automaticky zálohovat vaše data zcela zadarmo. V tomto článku vám ukážeme, jak si můžete vytvořit svůj vlastní malý program na zálohu nebo synchronizaci vašich dat. Vytvoříme si dávkový soubor .BAT, který po rozkliknutí zazálohuje vaše data. Také si ukážeme, jak lze ve Windows nastavit automatické spouštění tohoto souboru například jednou denně, takže se o zálohování už nebudete muset starat.

 

Jak zálohovat složky v počítači – vyrobte si prográmek pro zálohování nebo synchronizaci složek

 

Vytvoření dávkového souboru – programu na zálohu souborů a složek

Řekněme že máte svá data, které chcete zálohovat, na disku D:/ ve složce „Zaloha„. Chceme tyto soubory pravidelně zálohovat například na externí disk E:/
Vytvořte si na disku E:/ složku „Zaloha„.
Nyní si na disku D:/ vytvořte nový textový soubor s názvem Záloha.txt. Otevřete si tento počítač, najeďte na disk D:/ a klikněte pravým tlačítkem myši do volného prostoru – a zvolte Nový –> Textový dokument. Přejmenujte jej na Záloha.txt


Otevřete soubor Záloha.txt a zkopírujte do něj následující kód:

———————————————————————–

xcopy "D:\Zaloha" "E:\Zaloha" /D /I /E /F /Y /H /R
PAUSE

 

———————————————————————–

Nyní si vysvětlíme co tento kód znamená.

xcopy je příkaz dávkového souboru, který vám umožňuje kopírovat soubory a adresáře. Hodí se tak ke kopírování složek. xcopy také nabízí řadu modifikátorů, které dávají pokročilým uživatelům lepší kontrolu nad průběhem kopírování.

„D:\Zaloha“ „E:\Zaloha“ – tato část příkazu říká odkud a kam budou soubory a složky kopírovány. Tady si všimněte uvozovek. Ty nejsou vždy nutné, je ale dobré je tam dávat, protože pokud je v názvu složky mezera (tady mezi Moje a Soubory), tak bez uvozovek příkaz nebude fungovat správně.

/D – zkopíruje pouze soubory, u kterých je čas ve zdrojovém umístění novější než čas v cílovém umístění. Nebude tedy kopírovat vše, ale pouze nové nebo upravené soubory.
/I – Pokud neexistuje cíl a kopíruje se více než jeden soubor, bude se předpokládat, že cílem je adresář.
/E – Zkopíruje adresáře a podadresáře včetně prázdných.
/F – Během kopírování zobrazí celé názvy zdrojových i cílových souborů.
/Y – Potlačí výzvu k potvrzení přepsání existujícího cílového souboru.
/H – Zkopíruje také skryté a systémové soubory.
/R – Přepíše soubory určené jen pro čtení.
Jak vidíte, díky těmto parametrům lze různě upravovat co a jak bude zkopírováno. Celý seznam parametrů najdete na konci článku.

PAUSE – Příkaz PAUSE znamená že se okno po dokončení kopírování automaticky nezavře a vy uvidíte stav provedených úloh, případně chybové hlášky.

Zálohování nebo synchronizace?

Kód, který jste použili výše, bude pouze jednosměrně kopírovat soubory z disku D: na disk E:. Pokud ale nechcete pouze soubory zálohovat, ale chcete synchronizovat dvě složky (aby na obou byly stejné data), kód je potřeba lehce rozšířit. Synchronizace se hodí například když pracujete na více počítačích a data si mezi nimi přenášíte na flešce. Vždy když provedete synchronizaci tak budete mít na flešce stejný obsah jako na disku. Nové nebo upravené soubory se zkopírují jak z disku na flešku tak z flešky na disk. Kód bude vypadat následovně:

———————————————————————–

xcopy "D:\Zaloha" "E:\Zaloha" /D /I /E /F /Y /H /R
xcopy "E:\Zaloha" "D:\Zaloha" /D /I /E /F /Y /H /R
PAUSE

 

———————————————————————–

Jak vidíte, druhý řádek je téměř totožný jako první, jen se přehodilo pořadí disků.

 

Pokračujeme ve vytváření dávkového souboru

Máte tedy vytvořený soubor Záloha.txt a do něj jste si vložili kód. Cestu k souborům (D:\Moje Soubory, E:\ Moje Soubory) si samozřejmě upravte tak jak potřebujete, dejte si tam vlastní cestu dle libosti (Např. D:\Fotky\…)
Jakmile máte hotovo, uložte textový soubor a zavřete jej.
Nyní jej přejmenujte ze Záloha.txt na Záloha.bat – (Pravé tlačítko myši –> Přejmenovat)


A je to. Nyní pokud tento soubor rozkliknete, zkopírují/synchronyzují se včechny data ve složkách, které jste si v programu zadali.
pokud potřebujete v programu cokoliv opravit, opět jej přejmenujte na Záloha.txt a upravte.

 

Jak na automatickou zálohu nebo synchronizaci

Pokud chcete aby se vámi vytvořená záloha nebo synchronizace prováděla automaticky, pokračujte na článek Jak naplánovat automatikou úlohu ve Windows. Můžete si nastavit aby se prováděla denně, týdně, nebo například při restartu počítače.

 

 


Příkaz XCOPY a jeho parametry:

XCOPY – Kopíruje soubory a adresáře.

Použití: XCOPY „zdroj“ „cíl“ [/A | /M] [/D[:datum]] [/P] [/S [/E]] [/V] [/W] [/C] [/I] [/Q] [/F] [/L] [/G] [/H] [/R] [/T] [/U] [/K] [/N] [/O] [/X] [/Y] [/-Y] [/Z] [/B] [/EXCLUDE:soubor1[+soubor2][+soubor3]…]

 • zdroj Určuje soubory, které chcete kopírovat.
 • cíl Určuje umístění nebo název nových souborů.
 • /A Kopíruje pouze soubory s nastaveným atributem Archivovat, atribut je ponechán beze změny.
 • /M Kopíruje pouze soubory s nastaveným atributem Archivovat, tento atribut je vypnut.
 • /D:m-d-r Kopíruje soubory změněné po zadaném datu. Není-li zadáno žádné datum, zkopíruje pouze soubory, u kterých je čas ve zdrojovém umístění novější než čas v cílovém umístění.
 • /EXCLUDE:soubor1[+soubor2][+soubor3]… Určuje seznam souborů obsahujících řetězce. Každý řetězec by měl být v souborech zadán na samostatném řádku. Jestliže některý z řetězců odpovídá libovolné části absolutní cesty souboru, který chcete kopírovat, bude tento soubor z kopírování vyloučen. Pokud například zadáte řetězec \obj\ nebo .obj, budou vyloučeny všechny soubory v adresáři obj nebo všechny soubory s příponou .obj.
 • /P Zobrazí dotaz před vytvořením každého cílového souboru.
 • /S Zkopíruje adresáře a podadresáře kromě prázdných.
 • /E Zkopíruje adresáře a podadresáře včetně prázdných. Stejné jako kombinace parametrů /S /E. Lze použít k úpravě parametru /T.
 • /V Provede ověření velikosti každého nového souboru.
 • /W Před zahájením kopírování vyzve uživatele ke stisknutí klávesy.
 • /C Kopírování bude pokračovat, i když dojde k chybě.
 • /I Pokud neexistuje cíl a kopíruje se více než jeden soubor, bude se předpokládat, že cílem je adresář.
 • /Q Při kopírování nebudou zobrazovány názvy souborů.
 • /F Během kopírování zobrazí celé názvy zdrojových i cílových souborů.
 • /L Zobrazí soubory, které by byly zkopírovány.
 • /G Povolí kopírování zašifrovaných souborů do cíle, který nepodporuje šifrování.
 • /H Zkopíruje také skryté a systémové soubory.
 • /R Přepíše soubory určené jen pro čtení.
 • /T Vytvoří strukturu adresářů, ale nekopíruje soubory. Nevztahuje se na prázdné adresáře a podadresáře. Kombinace parametrů /T /E se vztahuje i na prázdné adresáře a podadresáře.
 • /U Zkopíruje pouze soubory, který již existují v cíli.
 • /K Zkopíruje atributy. Normální příkaz XCopy odstraní atributy Pouze pro čtení.
 • /N Kopíruje pomocí vytvořených krátkých názvů.
 • /O Zkopíruje vlastnictví souboru a informace o seznamu přístupových práv.
 • /X Zkopíruje nastavení auditování souboru (předpokládá parametr /O).
 • /Y Potlačí výzvu k potvrzení přepsání existujícího cílového souboru.
 • /-Y Bude vyžadováno potvrzení přepsání existujícího cílového souboru.
 • /Z Zkopíruje síťové soubory v režimu s možností restartování.
 • /B Zkopíruje samotný symbolický odkaz oproti cíli odkazu.
 • /J Kopíruje soubory pomocí vstupu-výstupu bez mezipaměti. Doporučuje se pro velmi velké soubory.
Tony
Author: Tony

Blogger, průměrný hokejista, špatný kytarista, vášnivý jedlík, milující otec dvou dětí, GEEK, někdy trošku NERD, nadšenec do DIY

Summary
Jak zálohovat složky v počítači - vyrobte si prográmek pro zálohování složek
Title
Jak zálohovat složky v počítači - vyrobte si prográmek pro zálohování složek
Description

Určitě máte v počítači spoustu fotek, dokumentů, videí nebo jiných souborů o které nechcete přijít. Nic nevydrží na věky, ani váš pevný disk. Proto je důležité všechny soubory o které nechcete přijít pravidelně zálohovat. Přijít o všechny rodinné fotky nebo o důležité pracovní materiály je velmi nepříjemný zážitek. V tomto videu vám ukážeme, jak si můžete vytvořit svůj vlastní malý program na zálohu nebo synchronizaci vašich dat. Vytvoříme si dávkový soubor .BAT, který po rozkliknutí zazálohuje vaše data.

Sdílejte tento článek na sociálních sítích:
Dík! Už se vám to líbilo