Jak a kde se objednat na antigenní test na Covid19

Od středy 16. prosince 2020 se můžete nechat zadarmo otestovat na protilátky na Covid-19. Podívejte se jak postupovat a kde se objednat na tento test. Spěchejte, volná místa rychle mízí!

Podle expertů je přenos v rodině jedním z nejčastějších způsobů šíření nemoci a jedním z hlavních cílů testování je pomoci zmírnit šíření během prázdnin. 

„Všichni, co jsou nakaženi, mohou už dva dny před objevením příznaků nakazit další. U někoho se příznaky nemusí ani projevit. Posláním testování je zamezení dalšímu přenášení nákazy,“ řekla na tiskové konferenci hlavní hygienička Jarmila Rážová.

Ministr zdravotnictví Jan Blatný uvedl, že kapacita pro testování bude až 60 000 testů denně. Nicméně již několik hodin po spuštění rezervačního systému byla většina termínů až do konce roku obsazena. Proto pokud se chcete nechat testovat co nejdříve, neváhejte a postupujte podle návodu:

 

Jak a kde se objednat na antigenní test na Covid-19

  1. Jděte na stránky https://crs.uzis.cz/Antigen
  2. Na mapě zaškrtněte políčko „Pouze antigenní testování“Jak a kde se objednat na antigenní test na Covid19 1
  3. Vyberte si nemocnici nebo odběrové centrum blízko vás. Po rozkliknutí najdete na informační kartě odkaz na rezervační formulář.Jak a kde se objednat na antigenní test na Covid19 2
  4. Po rozkliknutí budete přesměrováni na stránky odběrového místa, kde naleznete dostupné termíny a můžete se zarezervovat.

Každé odběrové místo má svůj rezervační systém, zatím neexistuje jednotný rezervační formulář pro celou republiku. Není ani jasné, zda se jej někdy dočkáme. Pokud se na způsobu rezervace cokoliv změní, bude tento postup aktualizován.

 

Co si musíte vzít s sebou do testovacího centra?

Testovat se může každý, kdo má české zdravotní pojištění. V místě testu je potřeba předložit občanský průkaz a průkaz zdravotního pojištění. Rovněž je nutný výtisk nebo e-mail s potvrzením rezervace a na odběrovém místě je nutné nosit roušku nebo masku.

 

Co je antigenní test?

Test na antigen se používá k identifikaci určitých respiračních patogenů, včetně chřipkových virů a respiračního syncyciálního viru. Podobně jako u testů COVID-19 PCR se vzorek antigenu testuje nasofaryngeálním výtěrem. Zkouška nevyžaduje laboratorní analýzu a výsledky jsou k dispozici do 10-15 minut, ale může trvat až 30 minut.

Tony
Author: Tony

Blogger, průměrný hokejista, špatný kytarista, vášnivý jedlík, milující otec dvou dětí, GEEK, někdy trošku NERD, nadšenec do DIY

Shrnutí
Jak a kde se objednat na antigenní test na Covid19
Název článku
Jak a kde se objednat na antigenní test na Covid19
Popis
Od středy 16. prosince 2020 se můžete nechat zadarmo otestovat na protilátky na Covid-19. Podívejte se jak postupovat a kde se objednat na tento test. Spěchejte, volná místa rychle mízí!
Autor
Vydavatel
ŘekniJak.cz
Logo vydavatele
Sdílejte tento článek na sociálních sítích:
Dík! Už se vám to líbilo